Havalimanı

Diyarbakır Havalimanı Ofisi İletişim Bilgileri
Telefon : 0412 224 55 40
Gsm : 0543 251 74 72
Mail : diyarbakır@carwingo.com.tr
Adres : Diyarbakır Havalimanı  İç Hatlar Geliş Terminali

Diyarbakır Gezilecek Yerler | GezipGördüm
Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Diyarbakır'ın  tarihi çok eski devirlere dayanır. Mezopotamya ile Anadolu medeniyetlerinin geçiş bölgesi olan Diyarbakır, Hitit, Asur, Urartu, Med, Pers, Makedonya, Ermeni, Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Selçuklu Eyyubi, Akkoyun, Safavi, Osmanlı Devleti gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Birçok uygarlığın izlerini üzerinde taşıyan Diyarbakır, köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Bu nedenle tarihi değerleri çok fazladır. Tarihi değerlerinin yanı sıra doğa güzellikleri ile de meşhur olan bu ilimiz, Elazığ'dan çıkan Dicle nehri, Diyarbakır’da önemli bir yere sahiptir. Ayrıca, Fırat Nehri üzerinde inşa edilen Devegeçidi, Kralkızı ve Silvan gibi barajlar sayesinde hem hidroelektrik enerjisi üretilmiş, hem sulama faaliyetlerini geliştirilmiş ve hem de doğa güzellikleri sit alanları piknik alanlarını oluşturmuştur. 

Diyarbakır Mutfağı

Asırlar boyu yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, günümüzde bile Ermeni, Yahudi, Süryani, Türk, Kürt ve Zaza halkları iç içe yaşamaktadır. Bu kültürlerin birleşiminden meydana gelen yemek kültürü de oldukça zengindir. Diyarbakır Mutfağı ağır yemeklerden oluşur. Genellikle mutfağın temel malzemesi kuzu eti, pirinç, sakatat, çeşitleri ve bulgurdur. Diyarbakır'ın ana yemekleri olarak ciğer kebabı, çiğ köfte, içli köfte, bulgur pilavı, kaburga, keşkeş, lebeni, saç tava ve ciğer kebabı gibi yemeklerden oluşur. Yemeklerin bir diğer özelliği ise baharatların çok kullanılmasıdır. En çok kullanılan baharatlar, sumak, kişniş, karabiber vs.dir. Tatlılar ise yöreye ait burma kadayıf ve sütlü Nuriye gibi tatlılardır.  Diyarbakır'ın kendine has kahvaltısı, peyniri ve tereyağı da çok meşhur olan gıdalar arasındadır. Ayrıca Diyarbakır'ın karpuzu da şehir ile bütünleşen bir meyvedir. 
Diyarbakır'ın Tarihi Yerleri | 24 Turistik Nokta | Biletbayi.com

Diyarbakır' ın Tarihi Yapıları

Tarihin izlerini üzerinde taşıyan Diyarbakır, birçok medeniyete başkentlik yaptığından dolayı tarihi yapıları ve manevi değerleri oldukça fazladır. Her köşe başında bir camiye, medrese, kiliseye han ve kervansaraylara rastlamak mümkündür. Bunun yanı sıra hanlar, köprüler, kaleler ve surlar gibi birçok tarihi yapı mevcuttur. Buradaki Tarihi Camiler, Ulu Cami, Safa Camii, Behrampaşa, Fethi Paşa, Hüsrev Paşa ve İskenderpaşa Cami, Kale Camii, dört ayaklı Minare, Mesudiye Medresesi ve  Zinciriye Medresesi'dir. Önemli Kiliseleri de Meryem Ana Kilisesi Surp giragos Kilisesi Saint George ve Mar Petyun Kilisesi meşhurdur. Mar Petyun Kilisesi Katolik mezhebinden Keldaniler tarafından günümüzde hâlâ kullanılmaktadır.  Günümüzde aktif olan bazı tarihi müzeler de mevcuttur.

Görülmesi Gereken Müzeler

Müzeler, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, Ziya Gökalp Müze Evi, Gazi köşkü Müze Evi ve Cahit Sıtkı Tarancı gibi önemli müzeleridir. Kale ve Surlarıyla meşhur olan Diyarbakır Kalesi' nin soruları  5,5 kilometre uzunluğunda ve  7-8 metre yüksekliğinde olmasıyla, Çin seddi'nden sonra en büyük olma özelliği taşımaktadır. Han ve Kervansaraylar da Diyarbakır'ın önemli yapıları arasındadır bunların en başında Deliler Hanı, Hasanpaşa Hanı, Çiftehan, Sülüklü han ve yeni Han gelir. Anadolu Selçukluların ve Osmanlıların kullandıkları Diyarbakır İpek Yolu üzerinde oluşan belirli güzergâhlar üzerinde Han ve kervansaraylar yapılmıştır. Diyarbakirdaki Köprüler de Önemli bir yere sahiptir. Bunlar, dünyanın en geniş taş Kemerli Köprüsü ünvanına sahip olan Malabadi Köprüsü, Artuklular zamanından yapılmıştır. Bunun yanında Dicle Köprüsü ve Haburman Köprüsü önemli köprülerdendir.

Kültür, Sanat ve Sosyal Aktiviteler

 Köklü bir kültüre sahip olan Diyarbakır'ın el sanatları da çok meşhurdur. Bunlardan en önemli bir yeri olan sanatlar, kuyumculuk, ipekçilik ve bakırcılıktır. Konya’da bulunan Mevlana türbesinin şamdan ve kangilleri de Diyarbakır’da üretilmiştir. Günümüzde bile hala önemini koruyan el sanatlarından el dokumacılığı, halı ve kilim üretimi, hasır bilezik, kişmiş gerdanlık, gümüş işlemeli takılar da Diyarbakır'ın en beğenilen el sanatları arasındadır. Diyarbakır'daki bir diğer önemli sanat ise davul ve zurna eşliğinde oynanan yöreye ait halk oyunlarıdır. Oyunlardan bazıları şu şekildedir. Halay, Esmerim, Delilo Çaçan, tek vr çift ayak, Avare, Şirani, Bave Çepik ve Tayyar gibi kendine özgü hareket ve figürlerinden oluşan oyunlardır.

Diyarbakır’ı Gezmek İçin Araç Kiralama

Ulaşımı kolay, çok kadim olan bu şehri gezmek için günübirlik araçlar kiralanıp, bir iki günde kolayca, herhangi bir sıkıntı yaşamadan gezip görülebilen güzel bir yerdir. Araç kiralama işlemini yapan firmamızdan bilgi alabilir ve buradan araç kiralayarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Formun Üstü

Formun Altı


Havalimanı
Havalimanı
Whatsapp Telefon