Havalimanı (HTY)

Hatay Havalimanı Ofis İletişim Bilgileri
Telefon : 0850 840 27 97
Gsm : 0553 840 27 97
Mail : hatay@carwingo.com.tr
Adres : Hatay havalimanı İç Hatlar

Hatay Havalimanı Araç Kiralama

Akdeniz Bölgesi'nin en turistik kentlerinden biri olan Hatay, çok sayıda turistin ilgi odağı olan bir şehirdir. Aynı zamanda Türkiye'nin nüfus açısından en büyük on üçüncü şehri olan Hatay, çok sayıda insanın gerek mutfağı gerek gezilecek yerlerin çok olması sebebiyle ziyaret etmek istediği bir şehirdir. Hatay, Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden biridir ve tarihte oldukça önemli bir yere sahiptir. Yapılan çalışmalarda Hatay'ın çok eski medeniyetlere ev sahipliği yaptığını kanıtlayan kalıntılara rastlanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'ndan önce birçok medeniyetin egemenliğine giren Hatay, tarihi açıdan oldukça önemli bir kenttir. Hatay mutfağı da şehrin önemini arttıran bir başka özelliğidir. Her yıl çok sayıda turisti ağırlayan Hatay'da gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer vardır.

Hatay'da Bir Gün Geçirmek

Hatay, turistik bir şehirdir ve çok sayıda gezilip görülmesi gereken yere sahiptir. Hatay'a gezmek için veya iş için geldiyseniz uğramanız gereken belli başlı yerler ve restoranlar bulunmaktadır. Şehri yürüyerek keşfetmek sizin için zor olacaktır çünkü özellikle yaz aylarında hava sıcaklığı oldukça yüksektir. Şehri gezmek için en iyi yol arabadır. Eğer şehre arabanızla gelmediyseniz Hatay'a geldiğinizde araç kiralama imkânınız bulunuyor. Bu şekilde hem şehri daha kısa sürede gezmiş olur hem de fazla yorulmazsınız. Seyahatinizi planlarken aracınızı da kiralayıp şehre vardığınızda gezi planınızı daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Bir diğer önemli soru da Hatay'da gezip görmeniz gereken yerlerin nereleri olduğudur.


Hatay'da Gezip Görülmesi Gereken Yerler

Hatay, UNESCO tarafından 'barış kenti' seçilmiş bir ildir ve içinde gezilecek çok fazla yer mevcuttur. Yaz aylarında oldukça sıcak bir iklime sahip olan Hatay aynı zamanda tatil yapmak ve denize girmek isteyen turistler için de oldukça uygundur. Şehir, Anadolu'nun ilk camisi olma özelliğini taşıyan Habib'i Neccar'a  ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Hıristiyanların hac merkezi olarak bilinen St.Pierre Kilisesi'de mutlaka görmeniz gereken önemli bir yerdir. Uğramanız gereken bir başka durak ise Hatay Arkeoloji Müzesi'dir. Müze içinde dünyanın en büyük ikinci mozaik koleksiyonu bulunmaktadır. Titus Tüneli, Beşikli Mağara ve Aziz Simeon Manastırı da görülmeye değer tarih kokan mekânlardır. Hatay, çevresinde de birçok gezilecek yer bulunduran bir ildir. Şehre geldiyseniz Kapılı Değirmenli Şelale, Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları, Beşikli Mağara, Hıdırbey Musa Ağacı, Uzun Çarşı ve Harbiye Şelalesi de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda uğramanız gereken bir başka yer olan İskenderun günbatımını izlemeniz gereken deniz kenarında bir yerleşim yeridir.

Hatay Yemek Mekânları

Hatay, dünyaca ünlü bir mutfağa sahiptir. Hatay'a geldiyseniz bu şehrin mutfağındaki birbirinden lezzetli yemekleri tatmadan gitmeniz büyük bir hata olacaktır. Şehre sadece yemek yemek için gelen insanlar bile var.

Hatay'a geldiğinizde yemek için ilk uğramanız gereken duraklardan biri Ali Mürdün'ün Yeri. Restoran, Hatay'ın bütün lezzetlerini içinde barındırıyor. Kendinizi Hataylı birinin evinde yemek yiyormuş gibi mutlu hissedebilirsiniz. Lahana dolması, cevizli biber, ekşi acı çorbası ve bunlar gibi çok sayıda lezzeti burada yiyebilirsiniz.

Gitmeniz gereken bir diğer mekân ise Dönerci Tacettin Usta. Herkesin bildiği meşhur Antakya Döneri'ni yemeden giderseniz çok şey kaybedersiniz. Hatay'da bu işi en yi yapan yerlerden biri olan Tacettin Usta'ya gidip Antakya dönerinin tadına bakabilirsiniz.

Pöç Kasabı ve Tugay Kasabı gidilmeye değer restoranlardan bir diğeridir. Buraya uğradığınızda yemeniz gereken şey ise tepsi kebabıdır. Şehrin meşhur lezzetlerinden olan tepsi kebabını en iyi bu iki yerin yaptığı söyleniyor.

Hatay'a Nasıl Gidilir?

Hatay'a gitmek için birden çok yol bulunmaktadır. Karayolunu tercih edebileceğiniz gibi  denizyolu da diğer tercihler arasındadır. Aynı zamanda şehre demiryolu ile de ulaşım sağlanabiliyor. 2007 yılında açılan Hatay Havalimanı sayesinde şehre kısa sürede ulaşma isteyenler havayolunu da tercih edebiliyor.

Hatay Araba Kiralama

Hatay'a geldiğinizde şehrin çok fazla gezilecek yere sahip olduğunu fark edeceksinizdir. Bu durumda şehri hakkını vererek gezmek istiyorsanız ve aracınızla gelmediyseniz sizin için en uygun yol araba kiralamak olacaktır. Bu sayede tobüs ve toplu taşıma saatlerine uymak zorunda kalmadan gönlünüzce gezebilirsiniz. Araç kiralamak istiyorsanız firma olarak size en iyi hizmeti vereceğimizden emin olabilirsiniz. İstediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilir ve müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.

Dinler ve hoşgörü kenti Hatay’ın bir başka ilgi çekici yapısı olan St. Pierre Kilisesi özellikle Hristiyanlar için kutsal hac yeri olarak kabul ediliyor. 08.30-19.30 saatleri arasında 15 TL giriş ücreti karşılığında gezebileceğiniz kilisede Müzekart da geçerli. Asi Nehir’in kıyısında mükemmel bir konuma sahip olan St. Pierre Kilisesi’nin en çok da göz kamaştıran mozaikleri dikkatinizi çekecek.

Vespasianus (Titus) Tüneli

Hatay’ın Samandağ ilçe merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan Titus ya da diğer bilinen adıyla Vespasianus Tüneli’nin inşa tarihi Milattan Sonra 69 yılına kadar uzanıyor. Roma su mühendisliğinin şaheserlerinden biri olan bu tünel tam tamına 1380 metre uzunluğu, 7 metre yüksekliğe ve 6 metre genişliğe sahip. Çevlik Örenyeri adı altında ziyaretçilerini ağırlayan bu tüneli görmek için 8 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Müzekart sahibiyseniz şayet herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Beşikli Mağara

Titus Tüneli’ni gezip gördükten sonra yönünüzü hemen yanı başındaki göz alıcı Beşikli Mağara’ya çevirebilirsiniz. Denize 100 metre mesafedeki mağara Seleukeia Pieria Antik Kenti’nin en önemli yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor. 12 adet kaya mezarının bulunduğu mağarayı gezmek için Çevlik Örenyeri girişinde verdiğiniz 8 TL’lik ücret yeterli olacaktır. Biraz zorlu yollardan geçeceğiniz için yürüyüş ayakkabınızın yanınızda olduğundan emin olun.

Payas Kalesi

Hatay il merkezine 70 km uzaklıkta konumlanan Payas Kalesi şehrin İskenderun ve Dörtyol ilçeleri arasında yer alıyor. Yüzyıllar boyunca birden çok medeniyetin hakimiyetine girmiş olan Payas Kalesi esasında tarihte ilk olarak Haçlılar tarafından yaptırılmış; bu anlamda dini olarak da büyük önem taşıyor. Kale kompleksinde yer alan tarihi liman ve kervansarayı da kesinlikle görmenizi öneriyoruz.

Kapılı Değirmenli Şelale

Hatay ilinden yaklaşık 76 km uzaklıkta bulunan; Dörtyol ilçesine bağlı Amanos’un eteklerinde mükemmel bir konuma sahip olan Kapılı Değirmenli Şelale’nin şırıl şırıl akan suları 15-20 metre yükseklikten akıyor.

Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları

Hatay şehir merkezine yaklaşık 38 km mesafede yer alan Kumlu ilçesi sınırları içerisindeki Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’nın şifalı sularında huzur bulabilirsiniz. Türkiye’de termal turizmin nabzını tutan başlıca yerlerden biri olan Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’na sadece şifa bulmak için değil, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler de ilgi gösteriyor.

Hıdırbey Musa Ağacı

Hatay’ın Samandağ ilçesinde konumlanan, ünü tüm Türkiye’ye yayılmış Hıdırbey Musa Ağacı’nın yaşı 800-1000 arasında. Çapı 7,5 metre olan bu devasa ağacın yüksekliği ise 16,7 metre. Asırlık çınar ağacının gölgesinde dinlenerek Hatay seyahatinizde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Uzun Çarşı

Otantik çarşılar tam size göreyse Hatay’ın Uzun Çarşı’sına bayılacaksınız! Sevdiklerinize yöresel el işi ürünlerden hediyelik eşya alabileceğiniz, soluklanıp bir şeyler yiyip içebileceğiniz, Antakya künefesinin en lezizini tadabileceğiniz bir yer Uzun Çarşı. Sadece künefe değil elbette; buradaki esnaf lokantalarında Hatay mutfağına özgü çok sayıda lezzeti tatma imkanına sahipsiniz.

Samandağ Sahili

Yaklaşık 16 km uzunluğundaki Samandağ sahilinde özellikle yaz ve bahar aylarında deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bilhassa sörf için inanılmaz uygun bir yer olan Samandağ sahiline ücretsiz giriş yapmanız mümkün. Antakya ilçe merkezine 22 km mesafedeki Samandağ sahili her ne kadar Hataylıların akınına uğrasa da buranın ününü duyan yerli ve yabancı turistler de ziyaret etmeyi es geçmiyor.

Bakras Kalesi

Hatay’ın Belen ilçesinde yer alan ve tüm görkemiyle ziyaretçilerini selamlayan Bakras Kalesi Antakya-İskenderun karayolunun 27. kilometresinde konumlanıyor. Ötençay Köyü’ndeki kaleyi ziyaret etmek için özel araç kiralayabileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz.


Dinler ve hoşgörü kenti Hatay’ın bir başka ilgi çekici yapısı olan St. Pierre Kilisesi özellikle Hristiyanlar için kutsal hac yeri olarak kabul ediliyor. 08.30-19.30 saatleri arasında 15 TL giriş ücreti karşılığında gezebileceğiniz kilisede Müzekart da geçerli. Asi Nehir’in kıyısında mükemmel bir konuma sahip olan St. Pierre Kilisesi’nin en çok da göz kamaştıran mozaikleri dikkatinizi çekecek.

Vespasianus (Titus) Tüneli

Hatay’ın Samandağ ilçe merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan Titus ya da diğer bilinen adıyla Vespasianus Tüneli’nin inşa tarihi Milattan Sonra 69 yılına kadar uzanıyor. Roma su mühendisliğinin şaheserlerinden biri olan bu tünel tam tamına 1380 metre uzunluğu, 7 metre yüksekliğe ve 6 metre genişliğe sahip. Çevlik Örenyeri adı altında ziyaretçilerini ağırlayan bu tüneli görmek için 8 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Müzekart sahibiyseniz şayet herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Beşikli Mağara

Titus Tüneli’ni gezip gördükten sonra yönünüzü hemen yanı başındaki göz alıcı Beşikli Mağara’ya çevirebilirsiniz. Denize 100 metre mesafedeki mağara Seleukeia Pieria Antik Kenti’nin en önemli yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor. 12 adet kaya mezarının bulunduğu mağarayı gezmek için Çevlik Örenyeri girişinde verdiğiniz 8 TL’lik ücret yeterli olacaktır. Biraz zorlu yollardan geçeceğiniz için yürüyüş ayakkabınızın yanınızda olduğundan emin olun.

Payas Kalesi

Hatay il merkezine 70 km uzaklıkta konumlanan Payas Kalesi şehrin İskenderun ve Dörtyol ilçeleri arasında yer alıyor. Yüzyıllar boyunca birden çok medeniyetin hakimiyetine girmiş olan Payas Kalesi esasında tarihte ilk olarak Haçlılar tarafından yaptırılmış; bu anlamda dini olarak da büyük önem taşıyor. Kale kompleksinde yer alan tarihi liman ve kervansarayı da kesinlikle görmenizi öneriyoruz.

Kapılı Değirmenli Şelale

Hatay ilinden yaklaşık 76 km uzaklıkta bulunan; Dörtyol ilçesine bağlı Amanos’un eteklerinde mükemmel bir konuma sahip olan Kapılı Değirmenli Şelale’nin şırıl şırıl akan suları 15-20 metre yükseklikten akıyor.

Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları

Hatay şehir merkezine yaklaşık 38 km mesafede yer alan Kumlu ilçesi sınırları içerisindeki Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’nın şifalı sularında huzur bulabilirsiniz. Türkiye’de termal turizmin nabzını tutan başlıca yerlerden biri olan Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’na sadece şifa bulmak için değil, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler de ilgi gösteriyor.

Hıdırbey Musa Ağacı

Hatay’ın Samandağ ilçesinde konumlanan, ünü tüm Türkiye’ye yayılmış Hıdırbey Musa Ağacı’nın yaşı 800-1000 arasında. Çapı 7,5 metre olan bu devasa ağacın yüksekliği ise 16,7 metre. Asırlık çınar ağacının gölgesinde dinlenerek Hatay seyahatinizde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Uzun Çarşı

Otantik çarşılar tam size göreyse Hatay’ın Uzun Çarşı’sına bayılacaksınız! Sevdiklerinize yöresel el işi ürünlerden hediyelik eşya alabileceğiniz, soluklanıp bir şeyler yiyip içebileceğiniz, Antakya künefesinin en lezizini tadabileceğiniz bir yer Uzun Çarşı. Sadece künefe değil elbette; buradaki esnaf lokantalarında Hatay mutfağına özgü çok sayıda lezzeti tatma imkanına sahipsiniz.

Samandağ Sahili

Yaklaşık 16 km uzunluğundaki Samandağ sahilinde özellikle yaz ve bahar aylarında deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bilhassa sörf için inanılmaz uygun bir yer olan Samandağ sahiline ücretsiz giriş yapmanız mümkün. Antakya ilçe merkezine 22 km mesafedeki Samandağ sahili her ne kadar Hataylıların akınına uğrasa da buranın ününü duyan yerli ve yabancı turistler de ziyaret etmeyi es geçmiyor.

Bakras Kalesi

Hatay’ın Belen ilçesinde yer alan ve tüm görkemiyle ziyaretçilerini selamlayan Bakras Kalesi Antakya-İskenderun karayolunun 27. kilometresinde konumlanıyor. Ötençay Köyü’ndeki kaleyi ziyaret etmek için özel araç kiralayabileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz.


Dinler ve hoşgörü kenti Hatay’ın bir başka ilgi çekici yapısı olan St. Pierre Kilisesi özellikle Hristiyanlar için kutsal hac yeri olarak kabul ediliyor. 08.30-19.30 saatleri arasında 15 TL giriş ücreti karşılığında gezebileceğiniz kilisede Müzekart da geçerli. Asi Nehir’in kıyısında mükemmel bir konuma sahip olan St. Pierre Kilisesi’nin en çok da göz kamaştıran mozaikleri dikkatinizi çekecek.

Vespasianus (Titus) Tüneli

Hatay’ın Samandağ ilçe merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan Titus ya da diğer bilinen adıyla Vespasianus Tüneli’nin inşa tarihi Milattan Sonra 69 yılına kadar uzanıyor. Roma su mühendisliğinin şaheserlerinden biri olan bu tünel tam tamına 1380 metre uzunluğu, 7 metre yüksekliğe ve 6 metre genişliğe sahip. Çevlik Örenyeri adı altında ziyaretçilerini ağırlayan bu tüneli görmek için 8 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Müzekart sahibiyseniz şayet herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Beşikli Mağara

Titus Tüneli’ni gezip gördükten sonra yönünüzü hemen yanı başındaki göz alıcı Beşikli Mağara’ya çevirebilirsiniz. Denize 100 metre mesafedeki mağara Seleukeia Pieria Antik Kenti’nin en önemli yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor. 12 adet kaya mezarının bulunduğu mağarayı gezmek için Çevlik Örenyeri girişinde verdiğiniz 8 TL’lik ücret yeterli olacaktır. Biraz zorlu yollardan geçeceğiniz için yürüyüş ayakkabınızın yanınızda olduğundan emin olun.

Payas Kalesi

Hatay il merkezine 70 km uzaklıkta konumlanan Payas Kalesi şehrin İskenderun ve Dörtyol ilçeleri arasında yer alıyor. Yüzyıllar boyunca birden çok medeniyetin hakimiyetine girmiş olan Payas Kalesi esasında tarihte ilk olarak Haçlılar tarafından yaptırılmış; bu anlamda dini olarak da büyük önem taşıyor. Kale kompleksinde yer alan tarihi liman ve kervansarayı da kesinlikle görmenizi öneriyoruz.

Kapılı Değirmenli Şelale

Hatay ilinden yaklaşık 76 km uzaklıkta bulunan; Dörtyol ilçesine bağlı Amanos’un eteklerinde mükemmel bir konuma sahip olan Kapılı Değirmenli Şelale’nin şırıl şırıl akan suları 15-20 metre yükseklikten akıyor.

Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları

Hatay şehir merkezine yaklaşık 38 km mesafede yer alan Kumlu ilçesi sınırları içerisindeki Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’nın şifalı sularında huzur bulabilirsiniz. Türkiye’de termal turizmin nabzını tutan başlıca yerlerden biri olan Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’na sadece şifa bulmak için değil, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler de ilgi gösteriyor.

Hıdırbey Musa Ağacı

Hatay’ın Samandağ ilçesinde konumlanan, ünü tüm Türkiye’ye yayılmış Hıdırbey Musa Ağacı’nın yaşı 800-1000 arasında. Çapı 7,5 metre olan bu devasa ağacın yüksekliği ise 16,7 metre. Asırlık çınar ağacının gölgesinde dinlenerek Hatay seyahatinizde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Uzun Çarşı

Otantik çarşılar tam size göreyse Hatay’ın Uzun Çarşı’sına bayılacaksınız! Sevdiklerinize yöresel el işi ürünlerden hediyelik eşya alabileceğiniz, soluklanıp bir şeyler yiyip içebileceğiniz, Antakya künefesinin en lezizini tadabileceğiniz bir yer Uzun Çarşı. Sadece künefe değil elbette; buradaki esnaf lokantalarında Hatay mutfağına özgü çok sayıda lezzeti tatma imkanına sahipsiniz.

Samandağ Sahili

Yaklaşık 16 km uzunluğundaki Samandağ sahilinde özellikle yaz ve bahar aylarında deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bilhassa sörf için inanılmaz uygun bir yer olan Samandağ sahiline ücretsiz giriş yapmanız mümkün. Antakya ilçe merkezine 22 km mesafedeki Samandağ sahili her ne kadar Hataylıların akınına uğrasa da buranın ününü duyan yerli ve yabancı turistler de ziyaret etmeyi es geçmiyor.

Bakras Kalesi

Hatay’ın Belen ilçesinde yer alan ve tüm görkemiyle ziyaretçilerini selamlayan Bakras Kalesi Antakya-İskenderun karayolunun 27. kilometresinde konumlanıyor. Ötençay Köyü’ndeki kaleyi ziyaret etmek için özel araç kiralayabileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz.


Dinler ve hoşgörü kenti Hatay’ın bir başka ilgi çekici yapısı olan St. Pierre Kilisesi özellikle Hristiyanlar için kutsal hac yeri olarak kabul ediliyor. 08.30-19.30 saatleri arasında 15 TL giriş ücreti karşılığında gezebileceğiniz kilisede Müzekart da geçerli. Asi Nehir’in kıyısında mükemmel bir konuma sahip olan St. Pierre Kilisesi’nin en çok da göz kamaştıran mozaikleri dikkatinizi çekecek.

Vespasianus (Titus) Tüneli

Hatay’ın Samandağ ilçe merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan Titus ya da diğer bilinen adıyla Vespasianus Tüneli’nin inşa tarihi Milattan Sonra 69 yılına kadar uzanıyor. Roma su mühendisliğinin şaheserlerinden biri olan bu tünel tam tamına 1380 metre uzunluğu, 7 metre yüksekliğe ve 6 metre genişliğe sahip. Çevlik Örenyeri adı altında ziyaretçilerini ağırlayan bu tüneli görmek için 8 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Müzekart sahibiyseniz şayet herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Beşikli Mağara

Titus Tüneli’ni gezip gördükten sonra yönünüzü hemen yanı başındaki göz alıcı Beşikli Mağara’ya çevirebilirsiniz. Denize 100 metre mesafedeki mağara Seleukeia Pieria Antik Kenti’nin en önemli yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor. 12 adet kaya mezarının bulunduğu mağarayı gezmek için Çevlik Örenyeri girişinde verdiğiniz 8 TL’lik ücret yeterli olacaktır. Biraz zorlu yollardan geçeceğiniz için yürüyüş ayakkabınızın yanınızda olduğundan emin olun.

Payas Kalesi

Hatay il merkezine 70 km uzaklıkta konumlanan Payas Kalesi şehrin İskenderun ve Dörtyol ilçeleri arasında yer alıyor. Yüzyıllar boyunca birden çok medeniyetin hakimiyetine girmiş olan Payas Kalesi esasında tarihte ilk olarak Haçlılar tarafından yaptırılmış; bu anlamda dini olarak da büyük önem taşıyor. Kale kompleksinde yer alan tarihi liman ve kervansarayı da kesinlikle görmenizi öneriyoruz.

Kapılı Değirmenli Şelale

Hatay ilinden yaklaşık 76 km uzaklıkta bulunan; Dörtyol ilçesine bağlı Amanos’un eteklerinde mükemmel bir konuma sahip olan Kapılı Değirmenli Şelale’nin şırıl şırıl akan suları 15-20 metre yükseklikten akıyor.

Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları

Hatay şehir merkezine yaklaşık 38 km mesafede yer alan Kumlu ilçesi sınırları içerisindeki Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’nın şifalı sularında huzur bulabilirsiniz. Türkiye’de termal turizmin nabzını tutan başlıca yerlerden biri olan Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’na sadece şifa bulmak için değil, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler de ilgi gösteriyor.

Hıdırbey Musa Ağacı

Hatay’ın Samandağ ilçesinde konumlanan, ünü tüm Türkiye’ye yayılmış Hıdırbey Musa Ağacı’nın yaşı 800-1000 arasında. Çapı 7,5 metre olan bu devasa ağacın yüksekliği ise 16,7 metre. Asırlık çınar ağacının gölgesinde dinlenerek Hatay seyahatinizde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Uzun Çarşı

Otantik çarşılar tam size göreyse Hatay’ın Uzun Çarşı’sına bayılacaksınız! Sevdiklerinize yöresel el işi ürünlerden hediyelik eşya alabileceğiniz, soluklanıp bir şeyler yiyip içebileceğiniz, Antakya künefesinin en lezizini tadabileceğiniz bir yer Uzun Çarşı. Sadece künefe değil elbette; buradaki esnaf lokantalarında Hatay mutfağına özgü çok sayıda lezzeti tatma imkanına sahipsiniz.

Samandağ Sahili

Yaklaşık 16 km uzunluğundaki Samandağ sahilinde özellikle yaz ve bahar aylarında deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bilhassa sörf için inanılmaz uygun bir yer olan Samandağ sahiline ücretsiz giriş yapmanız mümkün. Antakya ilçe merkezine 22 km mesafedeki Samandağ sahili her ne kadar Hataylıların akınına uğrasa da buranın ününü duyan yerli ve yabancı turistler de ziyaret etmeyi es geçmiyor.

Bakras Kalesi

Hatay’ın Belen ilçesinde yer alan ve tüm görkemiyle ziyaretçilerini selamlayan Bakras Kalesi Antakya-İskenderun karayolunun 27. kilometresinde konumlanıyor. Ötençay Köyü’ndeki kaleyi ziyaret etmek için özel araç kiralayabileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz.


Havalimanı (HTY)
Havalimanı (HTY)
Havalimanı
Whatsapp Telefon