Şırnak Havalimanı

Şırnak Havalimanı Ofis İletişim Bilgileri
Telefon : 0850 840 27 97
Gsm : 0553 840 27 97
Mail : sirnak@carwingo.com.tr
Adres : Şırnak havalimanı Gelen Yolcu Salonu


Şırnak Havalimanı

Şırnak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en Doğu ucunda Suriye ve Irak sınırında yer alır. Önemli bir manevî değere sahip olan Cudi Dağı burada bulunur. Cudi Dağı, Antik Kent ve Mağarası görülmeye değer yerlerden biridir. Hazreti Nuh peygamberin türbesinin Cizre'de olması, Cizre surlarının gemi şeklinde olması ve Kur'an-ı Kerim'de Tufan Nuh gemisinin Cudi Dağı'nda durduğunu yazması nedeniyle manevî bir değere sahiptir. 198 asırlık geçmişi olan, Tufan olayı Cudi Dağı'nda meydana gelmiştir. Bu nedenle insanlığın önemli bir manevî değerine sahiptir. Günümüzde Şırnak halkının yazlık ve Yayla olarak kullandığı Cudi Dağı Şehr-i Nuh adını almaktadır. 

 Gezilecek Tarihi Yerler

Şırnak, hem tarihi değerleriyle, (kale, sur, dağ gibi) hem manevi değerleri ile ( camiler türbeler medreseler kiliseler) önemli bir yere sahiptir. Manevi değerleri, öncelikle Hazreti Nuh'un Türbesi, daha sonra Cizre Ulu Cami, Nuh Peygamber Camii, Mecidiye Camii, Süleymaniye, Sefine, Mushafireş camii, Mir Abdal Camii, Şeyh Sait merhum Camisi, Meydan Camii ve Cudi Cami olmak üzere birçok manevi değere sahip camileri mevcuttur. Camilerin yanında birçok medresede vardır. Bunlar Kırmızı medrese, Abdaliye Medresesi ve Şazer Medresesidir. Aynı zamanda burada bulunan Meryem Ana Kilisesi, Çağlayan Kilisesi, Maraday kilisesi ve Dera kilisesi görülmeye değer yerler arasındadır. Tarihi yerler ise şu şekildedir; Finik ören yeri, Şahan ören yeri, Babil ören yeri, Kasrik ören yeri ve Cizre Kalesi, Çağlayan Kalesi, Cudi Dağı ve Kasrik Boğazıdır.


Şırnağın Yemekleri

 Şırnak yöresine özgü çok lezzetli yöresel yemekleri vardır. Zengin ve çeşitli bir mutfağa sahip olan Şırnak yemeklerinin bazıları şu şekildedir. Serbıdev, yarma buğdayı çeşitli baharatlar ve yoğurt ile pişirilip içine tereyağı ve değişik baharatlarla sos hazırlanıp üzerine gezdirilen ve sıcak yenilen bir yemektir. Günümüzdeki Yayla çorbasına benzemektedir. Perde pilavı, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yapılan  en meşhur yemek yiyebiliriz. Kipe; koyun bağırsaklarının içine kıymalı ve pirinçli harç konup haşlanır. Şırnak'a özgü bir lezzet olan ipe bumbara  benzemektedir. Meyre diğer adı Nehir olan bu yemek sadece Şırnak'ın değil Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illere özgü, ayran ile yapılan bir yemektir. Sıcak hem de soğuk ikram edilebilir. Bu yemeklerin yanı sıra suryaz, Fıreydin Simsipe ve Kutluk gibi yöreye özel birçok yemek mevcuttur.


Turizm Aktiviteleri

Faraşin Yaylası, Yayla turizminde ön plana çıkan güzel bir doğal mekândır. Akarsu turizminde rafting yapılmaktadır. Tabur ve hezil çaylarının beslediği Dicle nehri ve Şırnak'ın en önemli akarsuyu olan Kızılsu akarsuyu turizmde önemli bir yere sahiptir. Sportif olta balıkçılığı da Kızılsu çayında yapılan önemli bir aktivitedir. Siyasi olaylardan kendini geliştiremeyen Şırnak ilinin turizm alanları oldukça yetersizdir.


Konaklama Yerleri

 Şırnak'ta konaklama otelleri, Turizm belgeli oteller ve belediye belgeli oteller olmak üzere iki kısma ayrılır. Turizm belgeli konaklama Tesisleri, Şırnak Merkez'de bulunan 5 yıldızlı Şehr-i Nuh Otel, Cizre ilçesinde bulunan 5 yıldızlı özelliğe sahip olan Divan Otel, Silopi ilçesinde bulunan Hotel Grand Silopi 4 yıldızlı otel son derece konforludur.  Yine Şırnak'ın Cizre ilçesinde yer alan 3 yıldızlı Cizre Dicle Otel ve Cizre'de bulunan 2 yıldızlı Medcezir Oteli Turizm belgeli konaklama tesisleridir. Mahalli idarelerce belgelendirilen konaklama tesisleri ise şunlardır; Bayrak Otel, Giresun Otel, Öğretmen evi ve Aso Müdürlüğü, Habur Otel New Otel ve Özenler Residance Otel'dir.

Yerel Etkinlikler

 Yöre halkının kendine özgü bazı yöresel etkinlikleri vardır. Bunlar 21 Mart'ta Nevruz kutlanan Nevruz Bayramı, Haziran ayı başında kutlanan Kültür Bahar Bayramı, yine 18 Mayıs tarihinde il olma töreni kutlamaları ve Temmuz ayında kutlanan Beytüşşebap ilçesi kuzu kırma bayramıdır. Bunun yanı sıra yöreye ait aşiret halayları meşhurdur. Halaylarda kadın ve erkeklere özgü kıyafetlerle çok uzun halaylar çekilir.

Araç Kiralama

Tarihi güzelliklerini rahat bir şekilde ezip görmek için en iyi yöntem araç kiralamaktır. Çünkü araç kiralayınca kendi isteğinize ve rahatınıza göre istediğiniz yere gidebilir ve istediğiniz saatte mola verebilirsiniz.  Kiralanacak gün sayısına göre araç kiralama fiyatları da değişkenlik gösterir. Araç kiralama işlemleriniz için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Araç kiralama işlemini yapmakta olan firmamız her zaman hizmetinizdedir.

Formun Üstü

Formun Altı


Şırnak Havalimanı
Şırnak Havalimanı
Whatsapp Telefon