---

Mersin Şehir Ofisi

loading
130,00 TL'den itibaren
Lokasyon Açılış/Kapanış Saatleri
PazartesiLokasyon tüm gün açıktır
SalıLokasyon tüm gün açıktır
ÇarşambaLokasyon tüm gün açıktır
PerşembeLokasyon tüm gün açıktır
CumaLokasyon tüm gün açıktır
CumartesiLokasyon tüm gün açıktır
PazarLokasyon tüm gün açıktır

Mersin Şehir Ofisi İletişim Bilgileri
Telefon : 0552 666 33 33
Gsm : 0552 666 33 33
Mail : mersin@carwingo.com.tr
Adres : Pirireis Mh.1102 Sokak 7/C Yenişehir/MersinÜlkemizin en büyük limanına ev sahipliği yapan Mersin, modern dönemdeki gelişimine Cumhuriyet döneminde başlamış. Ancak gerçekleştirilen arkeolojik kazılar kentin oldukça zengin bir geçmişe sahip olduğunu kanıtlamış. İnanç turizminin Akdeniz’deki en önemli duraklarından biri olan kentte, adım başı denk geleceğiniz tarihi mekânlar ve doğal güzellikler arasından hangilerine öncelik vermeniz gerektiğine Mersin gezilecek yerlerlistesine bakarak, kolayca karar verebilirsiniz.

Mersin Gezilecek Yerler Listesi

Yüz ölçümü açısından büyük bir şehir olan Mersin’de toplu ulaşım ağırlıklı olarak belediye kontrolündeki otobüslerle sağlanıyor. 70 farklı hattın olduğu kentte kullanım sıklığınızı göz önüne alarak çoklu, tekli, kısa mesafe bilet gibi seçeneklerden yararlanabilir veya bakiye yüklenerek kullanılan “Kentkart” ı tercih edebilirsiniz. Zengin mutfak kültürüne sahip Mersin’de karnınız acıktığında Tantuni gibi yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz. Tatlı seviyorsanız; KerebiçKünefe ve Cezerye yemeden sakın kentten ayrılmayın.

1. Cennet Cehennem Çökükleri

mersin gezilecek yerler Cennet Cehennem Çökükleri

Mersin gezilecek yerler listenizde önceliği, Silifke’nin Narlıkuyu Mahallesi yakınlarında Cennet Cehennem Çökükleri’ne verebilirsiniz. Karstik yapının, doğa olaylarının etkisiyle çökmesi sonucu oluşmuş bu iki obruktan Cennet Mağarası 70, Cehennem Çöküğü ise 128 metrelik derinliğe sahip. Aralarında 75 metre mesafe olan bu iki doğa harikası oluşum, ilginç yapıları barındırmasının etkisiyle pek çok efsaneye konu olmuşlar. Yakınlarında tarihi bir kilisenin bulunduğu bu mağaralara adrenalin tutkunuysanız ekipman yardımıyla iniş yapabilir veya seyir teraslarından sundukları muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz.

2. Tarsus Ulu Cami

mersin'de gezilecek yerler Tarsus Ulu Cami

Tamamen kesme taştan oluşan Tarsus Ulu Cami, Ramazanoğulları ’ndan Piri Paşa’nın oğlu İbrahim Bey tarafından 1579 yılında inşa ettirilmiş. Selçuklu ve Osmanlı üsluplarının sentezi olarak tasarlanan tek şerefeli minareye sahip dini yapıya Memlük stili büyükçe bir kapıdan giriş yapılıyor. İç mimarisinde ağırlıklı olarak mermer kullanılan camide sütunlar, “İran Kemeri” olarak adlandırılan desteklerle birbirlerine bağlanmış. Tarihi yapıyı gezerken doğu bölümüne giderseniz, Hazreti Şit ve Lokman peygamberler ile Pozantı’da vefat eden Abbasi Halifesi Me’mun’a ait mezarları görebilirsiniz.

3. Kleopatra Kapısı

mersin gezilecek yerler Kleopatra Kapısı

Adını Mısır’ın ünlü kraliçesinden alan Kleopatra Kapısı, Tarsus’un girişinde yer alıyor. Yapı, kentin antik dönemlerinde inşa edilen ve 1835’de Mısırlı İbrahim Paşa tarafından yıktırılan ihtişamlı şehir surlarından günümüze ulaşabilen tek bölümü oluşturuyor. Yapımında Horasan harcının kullanıldığı kapı, limana bakan konumu nedeniyle “Deniz Kapısı” adıyla da biliniyor. Yakın zamanda geçirdiği tadilatlarla özgün şeklini kaybetmesine rağmen yapı, tarihi önemi nedeniyle bölgeye gelen turistlerden yoğun ilgi görüyor.

4. Mersin Marina

Mersin Marina

2011 yılından bu yana hizmete olan Mersin Marina, Doğu Akdeniz’in alanında en büyük tesisi olarak anılıyor. Faaliyete geçmesinden kısa süre sonra kentteki sosyal yaşamın merkezi haline gelen 1.000 tekne kapasiteli marina, yatlara hizmet veren bölümleri dışında 21 bin m²’lik alanı içerisinde çocuk oyun alanlarını, alışveriş mağazalarını, kültürel yapıları ve yeme-içme olanaklarını barındırıyor. Dinlenmek ve deniz kokusunu içinize çekmek için vakit ayırabileceğiniz tesisteki restoranları bölge mutfağından eşsiz lezzetleri tatmak için tercih edebilirsiniz.

5. St. Paul Kilisesi

mersin gezilecek yerler St. Paul Kilisesi

Adını, Tarsus doğumlu olan ve Hristiyanlık inancının yayılması için büyük çaba harcayan din adamından alan St. Paul Kilisesi, sahip olduğu değerler nedeniyle dünya çapında üne sahip. Vatikan tarafından 90’lı yılların başında düzenlenen sempozyum ve ayinle daha da artan şöhreti sayesinde gezginlerin Mersin gezilecek yerler listelerinin değişilmez parçalarından birisi olan kilise, aynı zamanda hac yeri olarak ziyaret ediliyor. Geçmişte cami olarak da kullanılan tarihi yapıyı ziyaretinizin ardından Antik Cadde’nin kuzey doğusundaki, kutsal sayılan St. Paul Kuyusu’na da zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

6. Tarsus Şelalesi

mersin Tarsus Şelalesi

Mart ayında karların erimesiyle ihtişamlı bir görünüme kavuşan Tarsus Şelalesi, kaynağını ilçenin kuzeyinden akan Berdan Çayı’ndan alıyor. 5 metre yükseklikten dökülen şelale, Bizans İmparatoru Jüstinyen döneminde kenti su taşkınlarından korumak için akarsuyun yatağının değiştirilmesi sonucu oluşmuş. Dinlenme tesisleriyle çevrili doğa harikası oluşumun bulunduğu alana yakın konumdaki nekropole de bölgeyi gezerken zaman ayırabilirsiniz. Bölgedeki kayalar kolayca oyulabildiği için bu bölge Roma zamanında mezar alanı olarak kullanılmış.

7. Anamur Çayı

mersin gezilecek yerler Anamur Çayı

İlkbahardaki debisi sayesinde rafting ve kano için oldukça elverişli koşullar sunan Anamur Çayı, ilçeye 35 kilometre uzaklıktaki Toros Dağları’nda yer altı akarsuyu olarak doğuyor. KKTC Su Temin Projesi kapsamında suyu kullanılan çay, Sugözü Köyü’nde toprağın üstüne çıktıktan sonra GökçedereMasat Deresi ve Kaş Deresi’ni bünyesine katarak oldukça güzel doğa manzaralarının oluşmasına sebep oluyor. Bu özelliğinden dolayı bölgeye gitmeyi düşünürseniz, fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederim.

8. Tarsus Müzesi

mersin görülecek yerler Tarsus Müzesi

1971 yılında ziyarete açılan Tarsus Müzesi, ilk olarak 1557’de Kubat Paşa tarafından yaptırılan medrese içerisinde faaliyet göstermiş. Etnografya ve arkeoloji olmak üzere 2 farklı bölümü bulunan müze, koleksiyonun büyümesi nedeniyle 1998 yılında yapımı tamamlanan 75. Yıl Kültür Merkezi’ne taşınmış. Kültürel tesisin girişindeki etnografya salonunda yöre halkının toplumsal, dinsel ve felsefi anlayışı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak eserler sergileniyor. Alt kattaki arkeoloji bölümü ise Tarsus’un 7.500 yıllık tarihinin ihtişamını gözler önüne seriyor. Müzede ayrıca Yörük ve Türkmen kültürleri ile geleneksel tarzdaki günlük hayatın anlatıldığı tematik alanlara da yer verilmiş.

9. Mamure Kalesi

mersin Mamure Kalesi

Anamur’un 6 kilometre kadar doğusundaki Mamure Kalesi, Mersin gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz bir başka tarihi mekân. 3. yüzyılda Romalılar’ın Akdeniz ve Kilikya ticaret yollarının güvenliğini sağlamak için inşa ettikleri askeri yapı, 14. yüzyılda Karamanoğlu Bedreddin Mahmut Bey’in ele geçirmesinden sonra bugünkü adıyla anılmaya başlamış. Başarılı onarım çalışmalarıyla neredeyse tüm bölümlerinin günümüze ulaşabildiği kalenin çevresinde 1988 yılında yapılan kazılarla Rigmonai Antik Kenti’ne ait olduğu düşünülen kalıntılar bulunmuş.

10. Atatürk Evi Müzesi

mersin gezilecek yerler Atatürk Evi Müzesi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım’ın 1925 yılında geldiği Mersin’de 11 gün boyunca konakladığı yapı, 1897’de dönemin Alman Konsolosu Bay Christmantarafından ikametgâh amaçlı inşa ettirilmiş. 1972-1976 yılları arasında 2 defa el değiştiren konak, uzun süreli restorasyon çalışmalarının ardından 1992’de Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açılmış. “Fotoğrafları ve Belgelerle Atatürk Müzesi” adı verilen alt katında Anıtkabir’den getirilen eşyaların sergilendiği yapının üst katındaki etnografya bölümünde ise odalar aslına uygun olarak korunuyor.

11. Astım Mağarası

Astım Mağarası mersin

Cennet Cehennem Çökükleri’ne oldukça yakın mesafede yer alan Astım Mağarası, 15 metrelik derinliğe sahip. Spiral biçimli merdivenler aracılığıyla ziyaret edebileceğiniz mağaranın iç kısmı etkileyici görünüme sahip sarkıtlar ve dikitler ile dolu. Havasının astım hastalarına iyi geldiğine inanılan yer altı oluşumu ile ilgili bir diğer yaygın görüş ise burada dileklerin kabul edildiği. 15 °C sıcaklığındaki iç bölümü yüksek nem oranına sahip olduğu için kalp ve tansiyon hastalarının mağaraya girmemeleri tavsiye ediliyor.

12. Tarihi Tarsus Evleri

mersin Tarihi Tarsus Evleri

Büyük çoğunluğu Cumhuriyet döneminde inşa edilmiş olan Tarihi Tarsus Evleri’nin temelini, Çukurova’daki tarlalardan toplanan pamukların saklandığı depolar oluşturuyor. Zaman içerisinde eklentiler yapılarak yaşam alanına dönüştürülen bu yapıların inşasında taş, kerpiç ve ahşap gibi malzemeler kullanılmış. Yapıya biçimsel zenginlik katan unsurların başında, yerel halkın sıcak havalarda serinlemesini sağlayan avlular geliyor. Kızılmurat Mahallesi’nde yer alan ve sayıları 900’e ulaşan bu geleneksel yapıların bir kısmı restore edilerek, kültürel faaliyetlerin düzenlenebileceği hale getirilmiş.

13. Aynalıgöl Mağarası

mersin Aynalıgöl Mağarası

Gilindire” adıyla da bilinen Aynalıgöl Mağarası, Aydıncık İlçesi’ne 10 kilometre uzaklıktaki Gemi Durağı yakınlarında yer alıyor. 1999’da bir çoban tarafından şans eseri keşfedilen mağaraya dik kayalıklara monte edilen demir platformlarda ilerleyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Bir yer altı gölüne sahip olan oluşumun içerisinde 555 metre kadar ilerlemek mümkün. Pek çok damlataş oluşumunun yer aldığı mağaranın gölüne eğer gerekli uzmanlığa sahipseniz, dalış yapabilirsiniz.

14. Soli Pompeiopolis Antik Kenti

mersin Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak için Mersin gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Soli Pompeiopolis Antik Kenti, M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslu koloniciler tarafından kurulmuş. Kent merkezinin 14 kilometre batısında yer alan antik kent, Kilikya Bölgesi’nin önemli limanlarından birisi olduğu için Kıbrıs ve Mısır ile ticari ilişkiler geliştirmiş. M.S. 527 yılına kadar oldukça zenginleşen ve pek çok medeniyetin sınırlarına katmak için yoğun çaba harcadığı kent, bu tarihte meydana gelen depremle yerle bir olmuş. Bu yüzden “Viranşehir” adıyla da anılan kenti ziyaret ederseniz pek çok önemli yapıya ait kalıntıları görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca buradan çıkartılan eserleri Mersin Müzesi’nde inceleyebilirsiniz.

Mersin’de gezilecek diğer yerler

mersin gezilecek yerler adam kayaları

Mersin gezilecek yerler yazısı boyunca ülkemizin en güzel şehirlerinden Mersin’de gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler paylaştım. Eğer Mersin seyahatinizde zaman sorununu yoksa Mersin gezilecek yerler listenize şu noktaları da ilave edebilirsiniz; Adam Kayaları, Yumuktepe Höyüğü, Şahmeran Hamamı, Yedi Uyurlar Mağarası, Roma Yolu ve Filikya Zafer Takı, Aya Tekla Kilisesi, Cambazlı Kilisesi Silifke, Kız Kalesi, Nusret Mayın Gemisi Müzesi, Uzuncaburç Olba Antik Kenti, Arkeoloji Müzesi, Olba Antik Kenti Silifke, Göksu Deltası, Ilısu Şelalesi, Latin İtalyan Katolik Kilisesi, Ashab-ı Kehf Mağarası, Gözne Kalesi ve Kanlıdivane Erdemli.


Daha Büyük Görüntüle
Lokasyon tek yön ücretleri
Alış Lokasyonu Bırakış Lokasyonu Minimum Kiralama Süresi Tek Yön Ücreti Mesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiŞanlıurfa Gap Havalimanı (GNY)1 gün499,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiAdana Şakirpaşa Havalimanı İç Hatlar1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiŞanlıurfa Şehir Ofisi1 gün499,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir Ofisiİstanbul Yeni Havalimanı (İST)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiŞanlıurfa Otogar (Türkiye)1 gün499,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiAdıyaman Havalimanı (ADF)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiKonya Havalimanı (KYA)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiAnkara Esenboğa Havalimanı (ESB)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiGaziantep Havalimanı Araç Kiralama (GZT)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiMersin Şehir Ofisi1 gün0,00 TL
Mersin Şehir OfisiŞanlıurfa Karaköprü Ofisi1 gün499,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiAntalya Havalimanı (AYT)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiMardin Havalimanı (MQM)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiGaziantep Merkez (GZT)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiKonya Havalimanı (KYA)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir Ofisiİzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar (ADB)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiMalatya Erhaç Havalimanı (MLX)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiNevşehir Havalimanı İç Hatlar - NAV1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiHatay Havalimanı (HTY)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir Ofisiİstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı - (SAV)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiMuğla Dalaman Havalimanı İç Hatlar - DLM1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiDiyarbakır Havalimanı1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiMuğla Milas-Bodrum Havalimanı - BJV1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiŞırnak Havalimanı1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiHakkari Havalimanı1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiVan Ferit Melen Havalimanı (VAN)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiMuş Havalimanı (MSR)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Mersin Şehir OfisiKayseri Erkilet Havalimanı (ASR)1 gün0,00 TLMesafe Hesaplama
Bu araç kiralama lokasyonunda en çok tercih edilen kiralık araçlar
 • Citroen C-Elyse 1.6 veya benzeri (BİNEK | CDMD | DİZEL)
  Citroen C-Elyse 1.6 veya benzeri (BİNEK | CDMD | DİZEL)
  • 5 Kişi
  • 3 Bagaj
  • Sedan
  • Manuel
  • Dizel
  • Klima
  • Navigasyon
  155,00 TL / gün
© 2020 carwingo.com.tr
whatsapp

Sitemizin kullanışını iyileştirmek için çerezlerden faydalanmaktayız. Devam etmekle çerez kullanımını onaylamaktasınız.

X