Şanlı Urfa Yemekleri

Şanlıurfa sadece sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikler ile değil birbirinden leziz ve meşhur yemekleri ile de Türkiye’nin önemli mutfaklarından birine sahip. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Şanlıurfa bölgenin en lezzetli ve çoğu ülkemizde oldukça meşhur birçok yemeğe ve tatlıya sahiptir. Şanlıurfa denince akıllara her ne kadar kebap ya da çiğköfte gelse de Şanlıurfa daha birçok damakta tat bırakan lezzetlere ev sahipliği yapmaktadır.

Yazımızda Şanlıurfa yemekleri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak, meşhur Şanlıurfa yemekleri nelerdir, nerelerde yeni ve kaç çeşittir sorularına cevaplar vereceğiz.

1) Meşhur Şanlıurfa Yemekleri Nedir?


Ülkemizde oldukça ayrı bir yere sahip olana hatta ünü Türkiye sınırlarını aşıp bütün dünyaya ulaşan Şanlıurfa yemekleri sayamayacak kadar fazladır. Kebap diyarı olarak bilinen şehirde birçok kebap ve köfte çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca Şanlıurfa yemekleri sanılan aksine kebap ile sınırlı değildir. Yemekleri ile ünlü şehirde hamur işi yemekler, tatlılarda oldukça önemli yere sahiptir. Şanlıurfa yemekleri denince ise en meşhur şu 3 yemek akıllara gelmektedir;Ülkemizde oldukça ayrı bir yere sahip olana hatta ünü Türkiye sınırlarını aşıp bütün dünyaya ulaşan Şanlıurfa yemekleri sayamayacak kadar fazladır. Kebap diyarı olarak bilinen şehirde birçok kebap ve köfte çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca Şanlıurfa yemekleri sanılan aksine kebap ile sınırlı değildir. Yemekleri ile ünlü şehirde hamur işi yemekler, tatlılarda oldukça önemli yere sahiptir. Şanlıurfa yemekleri denince ise en meşhur şu 3 yemek akıllara gelmektedir;


Çiğköfte

Şanlıurfa denince akıllara ilk gelen yemek çiğköftedir. Şanlıurfa’nın sembolü haline gelmiş sıra gecelerinin de olmazsa olmazı olan çiğ köfte, sadece yemek değil aynı zamanda bir kültürdür. Son zamanlarda her yerde çiğ köfteciler açılmaya başlansa da Şanlıurfa’nın topraklarında yetişen baharatlar ile yoğurulan ve kendine has yoğurma teknikleri olan Şanlıurfa Çiğköftesi diğerlerinden oldukça farklıdır.

Lahmacun

Türkiye’nin en sevilen ve en çok tüketilen yiyeceklerinden biri olan lahmacunun asıl ait olduğu yer Şanlıurfa’dır. İncecik açılan hamurun üzerine baharat, maydanoz, soğan ve kıyma eklenerek yapılan lahmacuna her bölgede rastlayabilirsiniz. Ancak Şanlıurfa’nın sıcakları altında kurutularak özel olarak üretilmiş baharatları ile hazırlanmış lahmacunu mutlaka şehrinde yemelisiniz.

Patlıcan Kebabı

Kebap diyarı olarak bilinen Şanlıurfa’da birbirinden farklı lezzete sahip birçok kebap çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenlerden biri de Balcanlı kebap olarakta bilinen patlıcan kebabıdır. Dilimlenmiş patlıcanların arasında yerleştirilmiş etin kömür ateşinde pişirilmesi hazırlanan meşhur kebaba şehrin her yerinde rastlayabilirsiniz.

2) Meşhur Şanlıurfa Yemekleri nerelerde yenir?

Şanlıurfa’ya özgü birçok yemeğe ülkenin her yerinde rastlayabilirsiniz. Ancak bu yemeklerin lezzetli ve gerçek tadına varabilmek için kendi evinde yani Şanlıurfa’da yemeniz şart. Şehrin her köşesinde ayrı bir lezzet yer alıyor bu yüzden yemek yenilecek yerleri tek tek anlatmak zor ancak bazı restoranlar eşsiz tarifleri ile daha da ön plana çıkmış durumda. İşte Şanlıurfa’ya gittiğinizde leziz yemekler için mutlaka uğramanız gereken yerlerden bazıları;

-        
Dedecan Ocakbaşı

-         Gülbaba Lokantası

-         Kebapçı Cevdet Usta

-         Altın Lokantası

-         Ciğerci Aziz Usta

-         Sümer Pide ve Lahmacun

-         Çiğköfteci Ömer Usta

-         Zeugma Restaurant

-         Baklavacı Badıllı Dedeoğlu

-         Şanlı Miroğlu Kadayıf & Billuriye


3) Meşhur Şanlıurfa Yemekleri kaç çeşittir?

Şanlıurfa yemek kültüründe bölgede yer alan birçok medeniyetin izlerini yemek çeşitliliğinde de görebilirsiniz. Şehrin sadece kebapları meşhur olduğu düşünülse de aslında sebze yemekleri, çorbaları, tatlıları gibi daha birçok lezzetli yemeği bulunmaktadır. Şanlıurfa ‘nın yemek çeşitliğinden örnek verecek olursak sahip olduğu yemeklerden bazıları şunlar;

-         Ağzı Açık

-         Üzlemeli Pilav

-         Söğülme

-         Mumbar Dolması

-         Borani

-         Yahudi Köftesi

-         İçli Köfte

-         Aya Köftesi

-         Şıllık Tatlısı

-         Billuriye

Bütün bu saydıklarımız dışına Şanlıurfa mutfağı daha birçok çorba, sebze yemeği, kebap, köfte, tatlı ve daha birçok yemek çeşidine sahip.

Carwingo ekibi olarak yazımızda meşhur Şanlıurfa yemekleri nelerdir, nerelerde yenir ve kaç çeşittir hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydaları olmuştur. Sizde cazip fiyatlar ve size uygun araba modelleri ile Carwingo’dan araba kiralayabilir Şanlıurfa’nın eşsiz lezzetteki yemeklerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Daha fazla ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 


Whatsapp Telefon