Şanlıurfa Doğal Güzellikleri

Fırat ve Dicle nehirleri arasında oldukça önemli bir konumda yer alan Şanlıurfa tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hatta insanlığın ilk adımlarına burada rastlanmış ve bilinen ilk tapınakta bu şehirde yer almaktadır. Şanlıurfa adeta bir açık hava müzesi gibi tarihi her bir köşesinde karşılaşabileceğiniz tarihi dokuya sahiptir. Şanlıurfa denince akıllara gelen bir diğer sahip olduğu güzellikler ise doğal güzellikleridir. Şanlıurfa’nın tarihi geçmişi ile iç içe geçmiş bu eşsiz doğal güzellikler her yıl merak eden binlerce turist tarafından ziyaret edilmelidir.

Yazımızda Şanlıurfa’nın en meşhur ve en merak edilen doğal güzelliklerden olan Balıklı Göl, Aynzeliha Gölü ve Gölpınar Tabiat Parkı hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

1) Balıklı Göl

Şanlıurfa Eyyubi’de bulunan Balıklı Göl şehrin sembolü haline gelmiş gerek tarihi açıdan gerekse doğal güzelliği açısından oldukça önemli yerlerden biri. İbrahim peygamberin ateşe atıldığı göl olarak bilinen Balıklı Göl özellikle İslam dünyası için oldukça önemli bir yer sahip. Hatta gölün bir diğer adı Allah’ın dostu anlamına gelen “Halil-ür Rahman”’dır.

Hz. İbrahim tek tanrı inancını savunmaya başlayarak, halkın taptığı putlarla mücadele etmeye başlamıştır. Halkına yaptığı zulümler ile tanınan dönemin kralı Nemrut ise kızı Zeliha’nın da Hz. İbrahim’in tarafına geçmesi ile Hz. İbrahim’e düşmanlık beslemeye başlar. Bunun üzerine Hz. İbrahim’i cezalandırarak günümüzde Urfa Kalesi’nin yer aldığı tepeden ateşe atılmasını emreder. Bu sırada Allah tarafından “Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol.” emri iner. Rivayet odur ki bunun üzerine yakılan ateş suya, odunlar ise balığa dönüşmüştür. Hz. İbrahim ise göl yakılarındaki bir gül bahçesinin içerisine sağ olarak düşer. Hz. İbrahim düştüğüne inanılan yer Halil-ür Rahman yani Balıklı Göl’dür.

2) Aynzeliha Gölü

Balıklı Göl’ün hemen yanında yer alan Aynzeliha Gölü tıpkı Balıklı Göl gibi kutsal sayılan ve gerek tarihi gerekse doğal güzelliği açısından oldukça önemli yerlerden biridir. Aynzeliha Gölü ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Nemrut’un kızı olan Zeliha’nın Hz. İbrahim’e aşıktır ve onun savunduğu tek tanrı inancını benimsemiştir. Nemrut Hz. İbrahim’in ateşe atılmasını emredince Zeliha’da onunla yanmak istediğini söylemiştir. Bunun üzerine ateşe atılan Zeliha’nın da atıldığı ateşin suya, odunları balığa dönüştüğü rivayet edilir. Bir diğer rivayete göre ise Hz. İbrahim’in ateşe atılması üzerine Zeliha ‘da kendini onun arkasından ateşe atar ve Zeliha’nın düştüğü yerde de Aynzeliha Gölü meydana gelir. Bir mucize sonucu oluştuğu için Aynzeliha Gölü’de kutsal sayılmaktadır. Balıklı Göl ve Aynzeliha Göl’ünde yer alan balıkların da kutsal olduğuna burada yaşayan balıkları tutanların veya zarar verenlerin başına çeşitli belaların geleceği söylenir.

3) Gölpınar Tabiat Parkı

Gölpınar Tabiat Parkı Şanlıurfa içerisinde yer alan tek ormanlık alandır. 2011 yılına kadar mesire alanı olarak geçen bölge 2011 tabiat parkı ilan edilmiştir. Şehrin iklim özellikleri ve doğal bitki örtüsüzünün bozkır olmasından dolayı Gölpınar Tabiat Parkı şehirde oldukça önemli bir yere sahip. Özellikle yaz aylarının kavurucu sıcaklarında hem serinlemek hem de muhteşem Şanlıurfa manzarasını görmek istiyorsanız mutlaka uğramanız gereken yerlerden.

Carwingo ekibi olarak yazımızda Şanlıurfa doğal güzellikleri ve bilinmesi gereken yerlerden olan Balıklı Göl, Aynzeliha Gölü ve Gölpınar Tabiat Parkı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydaları olmuştur. Sizde cazip fiyatlar ve size uygun araba modelleri ile carwingodan araba kiralayabilir Şanlıurfa’nın eşsiz doğal güzelliklerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Daha fazla ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Whatsapp Telefon