Şanlıurfa Gezilecek Yerler Listesi

Türkiye’nin güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Şanlıurfa; uzun yıllara dayanan tarihi, ünlü ve eşsiz yemekleri ile mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden biri. Fırat ve Dicle nehirlerinin bulunduğu deltada kurulmuş olan şehir insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca sayısız medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış. Kurtuluş Savaş’ında halkın verdiği muhteşem mücadele ile de şehre “Şanlı” unvanı verilmiştir.

Her bir köşesi ayrı bir tarihi dokuya, tarihi güzelliğe sahip olan Şanlıurfa adeta bir açık hava müzesi özelliği taşıyor. Ayrıca Hz. İbrahim, Hz. Eyyub, Hz. Nuh, Hz. Lut ve Hz. Musa gibi birçok peygamberin burada Şanlıurfa topraklarına yaşadığına inanılır. Bu yüzden Şanlıurfa’nın bir diğer adı da “Peygamberler Şehri’dir.

Yazımızda Şanlıurfa’nın tarihi denince akla ilk gelenlerden olan Harran Evleri, Arkeoloji Müzesi ve Göbeklitepe hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.


1)  Harran Evleri (Harran Kültür Evi)

Harran evleri ya da bilinen diğer adı ile konik kubbeli kümbet evleri Şanlıurfa’nın en önemli kültür miraslarından biri. Harran evlerinin yapımı tarihi yaklaşık olarak M.Ö. 6000 ‘e kadar oldukça eski bir tarihe uzanıyor. Şanlıurfa’nın simgelerinden biri haline gelmiş olan bu evler hem yapı malzemesi hem de görüntüsü ile oldukça dikkat çekici. Harran evlerinin yapımında kullanılan malzemeler sayesinde evler yazın serin kalırken, kışın ise yanan tek bir soba ile 20 oda birden ısınabiliyor. Harran evlerinin bulunduğu alan 1979 yılında arkeolojik ve kentsel sit alanı olarak kabul edilmiştir. Ancak bu evlerden bir tanesi restore edilerek merak edenlerin ziyaret edebilmesi için Harran Kültür Evi olarak ziyarete açılmıştır.

2) Arkeoloji Müzesi

Fırat ve Dicle nehirlerinin bulunduğu bölgede yer alan Şanlıurfa insanlığın bilinen başlangıcından bu yana birçok çağda birçok kültüre ve medeniye ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden Şanlıurfa ‘da çok sayıda höyük ve tarihi yerleşim yerleri yer almaktadır. Ayrıca Şanlıurfa Türkiye ‘de en çok kazı alan yapılan şehirlerden biridir. Şanlıurfa’nın sahip olduğu eşsiz tarih bütün dünya tarihini, insanlık tarihini aydınlatmak için oldukça önemlidir.

Türkiye’nin en büyük müzesi olma özelliğine sahip Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde her çağdan ve her dönemden tarihi eserlere rastlamak mümkün. Dünyanın en eski tapınağı kabul edilen Göbeklitepe’ye ait tarihi eserlerin yanı sıra Asur, Babil ve Hitit dönemlerine ait eserleri görebilirsiniz. Ya da eski tunç dönemine ait eşyalar ile eski el yazması eski Kuran-ı Kerim’ler’i görebilirsiniz.      

3) Göbeklitepe

İnsanlık tarihinde bir eşik noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe her sene binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği yerlerden biri. Özellikle Netflix’te yayınlanan “Atiye” dizisiyle birlikte ülkemizde merak edip ziyaret edenlerin sayısı her geçen gün daha da artıyor.

Tarihteki en eski ve en büyük ibadet yeri olarak kabul edilen Göbeklitepe M.Ö. 10.000’e kadar uzanan oldukça eski bir tarihe sahip. Alman arkeolog Klaus Scmidt tarafından gerçekleştirilen kazılar sayesinde gün yüzüne çıkarılan Göbeklitepe Mısır piramitlerinden bile 7.500 yıl öncesine tarihleniyor. Göbeklitepe aynı zamanda yayıldığı geniş alan ile dünyanın en büyük tapınma merkezi olarak geçiyor. Yerleşik hayata dair ilk izlerin yer aldığı, simgeler, çizimler, taşlar ve heykellerin yer aldığı Göbeklitepe Şanlıurfa’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Carwingo ekibi olarak yazımızda Şanlıurfa ‘da gezilecek yerler listesinde yer alan Harran Evleri, Arkeoloji Müzesi ve Göbeklitepe hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydaları olmuştur. Sizde cazip fiyatlar ve size uygun araba modelleri ile Carwingo’dan araba kiralayabilir Şanlıurfa’nın eşsiz güzelliklerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Daha fazla ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Whatsapp Telefon