Şanlıurfa Sıra Gecesi ve 3 İlginç Bilgi

Sıra gecesi geleneği tüm canlılığıyla günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş bütün Türkiye tarafından oldukça sevilen geleneklerden biridir. Şöhreti Şanlıurfa sınırlarını aşan Sıra Gecesi geleneği yıllarca herkesin dikkatini çekmiş hatta Sıra Gecesi adıyla televizyon programları bile çekilmiştir. Böylelikle Sıra Gecesi zaman içerisinde geleneği devam ettirmekle kalmamış aynı zamanda Şanlıurfa’nın da kültür tanıtımı gecesi haline dönüşmüştür.

Günümüzde sıra gecesi geleneğinin sadece yemek ve müzik kısımları gerçekleştirilse de aslında Sıra geceleri bundan çok daha fazlasını içermektedir. Yazımızda ise en çok merak edilen sorulardan olan Sıra Gecesi nasıl başladı, nerede yapılıyor ve fiyatları ne kadardır sorularına cevap vereceğiz.

1) Şanlıurfa sıra gecesi nasıl başladı?

Sıra Gecesi, Sıra Geceleri ya da Şanlıurfa ‘da kullanılan adı ile Sıra Gezmek geleneğinin tam olarak nasıl ve neden başladığı bilinmemektedir. Ancak halkın içinden geldiği ve halk tarafından hala gelenek olarak yaşatıldığını söyleyebiliriz. Şanlıurfa’da genellikle kış gecelerinde birbirine yakın yaş grupları her hafta başka birinin evinde toplanırlarmış. Bu toplanmalar belirli bir sıraya göre yapıldığı için bir müddet sonra sıra gecesi olarak anılmaya başlamış. Sıra gecesine katılan Şanlıurfa gençleri burada oturup kalkmayı, gelenek ve görenekleri, büyüğüne saygı duymak gibi kültürel değerlerimizi öğrenirlermiş. Bu yüzden Sıra geceleri bir nevi okul görevi görmekteymiş. Sıra gecelerinde bazı geceler kitap okunur, bazı geceler geleneksel oyunlar oynanırmış. Bazı geceler ise yemekler eşliğine şarkılar söylenirmiş. Bu yüzden sıra geceleri Şanlıurfa müziğinin gelişmesinde yaygınlaşmasında oldukça önemli bir yere sahip.

Sıra gecelerinin Şanlıurfa tarihindeki en önemli yerlerinden biri de Kurtuluş Savaşı’na olan katkısıdır. İngilizler, 24 Mart 1919 Mondros mütarekesi maddesine göre Şanlıurfa’yı işgal etmeye başladıklarında halkın bir araya gelmesini istemedikleri için ajanlarını kullanırlarmış. Böylece küçük grupların içerisine sızarak toplanmalarını engellerlermiş. Ancak 5 Eylül 1919’da Binbaşı Ali Rıza Bey ve önderliğinde bir grup sıra gecesinde bir araya gelmeyi başarmışlar. Sıra gecesinde herkes birbirini tanıdığı için ajanlar içeri sızamamışlar. Bu sayede “Müdafa-i Hukuk Urfa” şubesini kuran Ali Rıza Bey ve 12 arkadaşı Şanlıurfa için de Kurtuluş Savaşı’nı başlatmışlardır.

2) Şanlıurfa sıra gecesi nerede yapılıyor?

Şanlıurfa kültüründe oldukça önemli bir yere sahip olan sıra gecesi geleneği oldukça yaygın bir şekilde şehirde yaşatılmaya devam ediyor. Her ne kadar İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde de sıra geceleri düzenlense de sıra gecesini kendi memleketinde deneyimlemek oldukça farklı. Şanlıurfa’da birçok restoranda ya da eğlence mekânında düzenlenen sıra gecesi etkinliğine katılabilirsiniz. Ayrıca bazı konuk evleri ve otellerde Şanlıurfa’yı kültürel olarak tanıtmak adına Sıra gecesi düzenliyorlar. Kısacası gerçek bir sıra gecesi geleneğine katılmak için sadece Şanlıurfa’ya gelmeniz yeterli.

3) Şanlıurfa Sıra Gecesi Fiyatları Ne Kadar?

Şanlıurfa’da sıra gecesi geleneği etkinlik fiyatları mekândan mekâna değişiklik gösterebiliyor. Ancak ortalama 120- 180 arasında değişiyor diyebiliriz. Bazı mekanlarda yemek eğlence bir arada olabiliyor. Yemek olarak meze, çiğköfte, ana yemek, kahve ve tatlı gibi içeriğe sahip olan mekanlarda fiyatlar biraz daha yüksek olabiliyor. Ancak daha uygun fiyatlara sadece çiğköfte yapılan ve eğlenceli sıra gecesi etkinlikleri de mevcut. Şanlıurfa ‘da hesabınıza uygun yemekli veya sadece müzikli sıra gecesi etkinlikleri bulabilirsiniz.

Carwingo ekibi olarak Şanlıurfa Sıra Gecesi ile ilgili sıra gecesi nasıl başladı, nerede yapılıyor ve fiyatları ne kadar sorularına cevap vermeye çalıştık. Umarız faydaları olmuştur. Sizde cazip fiyatlar ve size uygun araba modelleri ile carwingodan araba kiralayabilir Şanlıurfa’da sıra gecesine katılarak keyfini çıkarabilirsiniz. Daha fazla ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Whatsapp Telefon