Araç Kiralama Firmaları KOBİ'lerin Önemli İş Ortakları

Araç Kiralama Firmaları KOBİ'lerin Önemli İş Ortakları

Araç satın almak KOBİ’ler için tek seferde yüklü bir sermayenin dışarı verilmesi anlamına geliyor. Araç kiralama sektörü KOBİ’ler için büyük bir avantaj yaratırken, KOBİ’lerin bu avantajı keşfetmesi sonucunda araç kiralama sektöründe hızlı bir yükseliş gözlendi.

KOBİ’ler araç kiralamanın avantajlarını fark etti

Araç kiralamanın satın almaya göre çok daha avantajlı olduğunu keşfeden KOBİ’ler, gerek bireysel kullanım gerek şirket içi kullanımda araç kiralama firmalarıyla işbirliği yapmayı tercih ediyor. Prestij kazanmak isteyen patronlar şirketlerinde en az bir üst segmentten araç olmasını istiyor. Ancak özellikle lüks araçların satın almada ciddi bir maliyet gerektirmesi nedeniyle, ilk tercihleri araç kiralama firmalarının kapısını çalmak oluyor.

Carwingo Genel Müdürü Yedikardeş: “KOBİ’ler üst sınıf araçlara ilgi gösteriyor”

KOBİ’lerin uzun zamandır devam eden varlığının artışı ve araç kiralamanın daha yaygın ve güvenilir bir hizmet haline gelmesi sektörde ciddi bir hareketlenmeye sebep oldu. Carwingo Rent a Car Genel Müdürü Kadir Yedikardeş, “KOBİ’ler için çok önemli olan iki konu var: işlerin aksamadan yürütülmesi ve prestij kazanmak. Bunun için her bir KOBİ, şirkete bağlı uzun dönem araç kiralamada üst sınıf araçlara yöneliyor. Biz Türkiye’nin en genç araç filosuna sahip Carwingo Rent a Car olarak, özellikle Peugeot 3008  ve Opel Astra gibi araçlarımızı KOBİ’lere kiralıyoruz,” diyor.

Uzun dönemli ticari araç kiralamanın serbestleşmesiyle birlikte KOBİ’ler yalnızca prestij için değil, işlerin aksamadan yürütülmesi için de araç kiralamayı tercih etmeye başlayacak. Böylece sürekli yeni ve sorunsuz araç kullanma şansı bulan KOBİ’ler en az masrafla iş süreçlerini yönetebilecek.Ticari araç kiralama engelinin kalkmasıyla ilgili bilgi aktaran Yedikardeş’e göre; “Türkiye'de kısıtlı kaynağa sahip KOBİ'ler, ticari araç satın almaya önemli bir pay ayırmakta zorlanıyor. Kiralamanın ticari araçları da kapsaması ile KOBİ'lerin ellerinde yatırıma dönüştürebilecekleri önemli bir meblağ kalacak.”

Operasyonel kiralamanın verimlilik açısından ve mali anlamda sunduğu avantajlar, araç kiralama sektörünü son yıllarda sürekli artan bir ivmeyle olumlu yönde etkiliyor. Düzenli bir nakit akış planlaması, operasyonel konfor ve güvenilirlik; KOBİ’leri araç kiralamaya yönlendiriyor. Başlangıç olarak filo kiralamayı denemek için tek araçla başlayıp daha sonra kiraladığı araç sayısını arttıran çok sayıda KOBİ var.

Whatsapp Telefon