Mardin Havalimanı (MQM)

M'de gezilecek yerler


Mardin'de gezilecek yerler - Mardin'de görülmesi gereken 10 güzel yer!
Ülkemizin en önemli kültür merkezlerinden Mardin'de gezerken bu tarihi şehrin büyüsüne kapılacaksınız...

1. SAKIP SABANCI MARDİN KENT MÜZESİ

Mardin'de gezmeye Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'nden başlıyoruz. Müze Mardin'in Eski Kent Merkezi'nde kurulmuş ve iki kattan oluşuyor. İlk giriş katında Mardin'in eski kent yaşamından kesitler sunan bir çok canlandırma yapılmış.

2. MARDİN ZİNCİRİYE MEDRESESİ

Mardin'de ikinci durağımız Mardin Zinciriye Medresesi oluyor. Mardin Eski Şehirmerkezinde bulunan medreseye merdivenli bir yoldan çıkıyorsunuz. Burası şehrin bir çok yerini kuş bakışı olarak görüyor. Özellikle Mardin Ulu Cami ve eski Mardin taş evlerinden oluşan manzara görülmeye değer.

3. MARDİN KENT MÜZESİ

Mardin'in eski kent merkezi tarihi yapılar ile dolu. Bunlardan birisi de Mardin Kent Müzesi. Burada müzenin yanı sıra, çocukların eğlenerek bir şeyler öğrenebildiği bir bina da var.Çocuklar burada ebru sanatı, resim, kağıt katlama gibi bir çok konuda eğitim alabiliyor. Müze kat kat bölümlerden oluşuyor. Bölgeden çıkarılan bir çok eser burada sergileniyor.

4. MARDİN ULU CAMİ

Mardin'deki en büyük camilerden biri, Mardin Ulu Cami. Caminin çevresi dar sokaklar ve küçük alışveriş dükkanları ile dolu.
Camiden içeri girdiğinizde küçük bir avlu ve şadırvan ile karşılaşıyorsunuz. Sarı kesme taşlarla yapılan cami çevreyle uyum içinde görünüyor.
Mardin Ulu Cami'de Hz. Muhammet'in sakalının sergilendiği (Sakal-ı Şerif) bir bölüm de bulunuyor.

5. MARDİN ŞEHİDİYE CAMİİ VE MEDRESESİ

Bu cami özellikle minaresi ile dikkat çekiyor. İçinde küçük bir avlusu ve şadırvanı da var.

6. MARDİN KALESİ

Şehrin tam üstünde Mardin Kalesi var. Şehir dağın yamacına kurulmuş. Kaleye çıkılmıyor. Askeri olarak kullanılıyor. Mardin Kalesi 10. yüzyılda inşa edilmiş. Buraya doğru çıktığınızda Mezopotamya Ovası'nın müthiş manzarasını seyredebilirsiniz.

7. MARDİN KASIMİYE MEDRESESİ?

Mardin Kasımiye Medresesi'nin geniş bir avlusu ve kenarında ders verilen odaları var. Sınıf kapıları özellikle alçak olarak yapılmış. İçeri girmek isteyenler ister istemez başlarını öne eğiyorlar. Bu da; ders veren hocaya, derse ve sınıfa saygıyı sağlıyormuş.

8. MARDİN DARA ANTİK KENTİ

Dara Antik Kenti. Burası, Mezopotamya'nın tarihi dokusunu hissedebileceğiniz yerlerden biri. Binlerce yıllık tarihe sahip kent çok geniş bir alana yayılmış. Bazı yerlerde kazılar ve çalışmalar devam ediyor. Dara Antik Kenti'ne giriş ücretsiz. Bazı yerleri tel örgü ile çevirmişler. Bazı yerler ise tamamen serbest olarak görülebiliyor.

9.HASANKEYF

Hasankeyf, arkeologlar tarafından Dünya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak görülüyor. Yaklaşık 10.000 yıllık bir geçmişe sahip olan Hasankeyf, Dicle Nehri'nin kıyısına kurulmuş. Çoğu yerine giriş izni yok.
Nehir kıyısından yükselen tepeler üzerine insan eliyle mağaralar yapılmış. Buralar da yaşayanlar varmış.

10.MARDİN DARA ZİNDAN

Mardin Dara'da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri ise kesinlikle Zindan. Burası bizi çok şaşırtıyor. Dışarıdan görünüşte sıradan bir köy evinin önünde aracımız duruyor.
Evin hemen girişinde bir kapı var. Buradan aşağıya doğru indiğinizde müthiş bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. 30 m yüksekliğinde taştan yapılmış sütunlar yukarı doğru yükseliyor. Burasının eskiden zindan olarak kullanıldığını söyleniyor.Güneydoğu Anadolu’nun incisi Mardin, birçok kişinin ilgisini çekiyor. Doğal güzellikleri ve lezzet diyarı olması sebebiyle çok fazla ziyaretçi alan Mardin’de gezmek için en doğru tercih araba kiralamak olacaktır. Kiralayacağınız ucuz fiyatlı arabalarla Mardin’in tarihi yerlerini keşfedebilir, lezzet duraklarına bir bir uğrayabilirsiniz. Mardin’de kiralayacağınız araba ile zamandan da tasarruf ederek kısa sürede daha fazla yeri gezebilirsiniz. Mardin’in en güzel surları, yapıları, müzeleri ve en lezzetli yemekleri yiyebileceğiniz restoranlarınla arabanızla ulaşım çok kolay.

Mardin’de gezmenin en kolay ve en hızlı yolu bir araç kiralamaktır. Özellikle günübirlik geldiyseniz toplu taşımada vakit kaybederek Mardin’in tarihi güzelliklerinden mahrum kalmak doğru bir tercih olmayacaktır. Güneydoğu Anadolu’nun gözdesi Mardin’de araba kiralamanın maliyeti yaklaşık 600 TL civarındadır. Bu fiyat araba kiralamacılara göre farklılık gösterse de ortalama fiyattır. Gününüzü en verimli şekilde geçirebilmek, Mardin’in en güzel manzaralı restoranlarında damak zevkinizi konuşturabilmek için en ekonomik araçları kiralayabilirsiniz.

Mardin’in hem tarihi hem de doğal güzelliklerini keşfe çıkmak için bir araba kiralamak doğru tercih olacaktır. Sokaklarını gezerken farklı kültürleri yansıtan yapıları görebileceğiniz Mardin’de kaleler, müzeler, surlar, sergiler, doğal güzellikler ve daha birçok farklı kültürdeki yapılar mevcut. Buraları daha kolay ziyaret edebilmek ve zamandan tasarruf edebilmek için kiralayacağınız araçlar haftalık ortalama 4500-5000 TL civarındadır. Kiralayacağınız arabanın modeline göre de farklılık gösteren fiyat, 1 haftalık Mardin Turu düşünüldüğünde değecek bir ücrettir.

Mardin, doğal güzelliklerinin yanında birçok ziyaretçisini lezzetleri sayesinde alıyor. Farklı lezzetleri tatmak isteyen kişiler Mardin’e gelerek hem tarihi yapıları ziyaret ediyor hem de yeni tatlar keşfediyor. Bunun için araç kiralamak isteyenlerin en fazla merak ettiği araç fiyatlarına ortalama olarak baktığımızda 1 gün boyunca kiralayacağınız bir aracın maliyetinin 600 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz. Arabayla rahatla gezebileceğiniz tarihi yapılar, müzeler, köprüler ve daha birçok yer sayesinde Mardin kültürünü keşfe çıkabilir, en az maliyetle gezi turunuzu tamamlayabilirsiniz.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi denince akla ilk gelen şehir olan Mardin’de gezilecek birçok yer var. Müzelerden, doğal güzelliklere, tarihi yapılardan sergilere birçok yeri gezebilirsiniz. İlk ziyaret etmeniz gereken yer ise şüphesiz Mardin Kalesi olacaktır. Kartal yuvası adıyla da bilinen bu yapı birden fazla medeniyetin zaferler elde ettiği bir kale özelliği taşıyor. Müzeleri ziyaret etmek isterseniz ilk durağınız Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi olmalıdır. İçinde birçok sanat ve mimari eserler olan müze, çok fazla ziyaretçi alıyor.

Mezopotamya ovasına uzanan bir müze kent diyebileceğimiz Mardin, lezzetleriyle tanınıyor. Farklı kültürlerin etkilerini taşıyan çeşitli malzemeler ve kullanılan çeşitli pişirme teknikleriyle bir ziyafet şöleni sunuyor. Mardin manzarasına karşı güzel bir Mardin kahvaltısı yapmak için ideal olan Hanzade kahvaltı kafeyi ziyaret edebilirsiniz. Akşam olduğunda yemek yiyecek bir yer arıyorsanız burası şüphesiz Cercis Murat Konağı’nı tercih etmelisiniz. En lezzetli Mardin yemeklerinin lezzetine burada varabilir, en yeni lezzetleri keşfedebilirsiniz.

Mardin Havalimanı (MQM) Kiralık Araçlar

Son model ve bakımlı, kasko güvenceli kiralık araçları Mardin Havalimanı (MQM) lokasyonunda www.carwingo.com.tr güvencesiyle sizlerle, Mardin Havalimanı (MQM) araç kiralama hizmetlerinde vazgeçilmez adres www.carwingo.com.tr

Blog

Mardin Havalimanı (MQM)
Mardin Havalimanı (MQM)
3,5
Whatsapp Telefon