Adana Şakirpaşa Havalimanı (ADA)

Adana'da gezilecek yerler: Adana'da bunları yemeden dönmeyin ...

Adana'da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin verimli topraklarına sahip kebabın başkenti olarak 2.237.940 nüfusuyla 6. büyük şehridir. Seyhan ve Ceyhan nehirlerini bünyesinde bulunduran Akdeniz’e kıyısı olan kent önemli coğrafi konumuyla dikkatleri çekmektedir.

Araştırmacılar Adana isminin Seyhan nehrinin yakınlarında şehrin kurucusu olan Uranus'un oğlu Adanus ve Sarustan aldığını söylemektedir. Birçok devletin himayesine giren şehir birçok kez isim değişikliğine uğrayarak en son günümüze kadar Adana ismini almıştır. Verimli topraklar üzerinde olan şehir bu bölgenin en eski şehri olduğu düşünülmektedir. Birçok tarihi destan, tablet ve yapıtlarda adı geçen şehre Gılgamış Destanında da yer verilmiştir.

Şanlı tarihi ile birçok tarih kitabında yer alan Adana 1.Dünya savaşında Fransızlarla yaptığı büyük mücadele ve kahramanca yaptığı savaşın sonunda galip gelerek 5 Ocak 1922 de yapılan Antlaşmayla kurtuluşunu tüm dünya ya karşı belgelendirdi. Mustafa Kemal Atatürk 1. Dünya savaşından sonra Adana da Ulusal Egemenlik ve bağımsızlık Planlarını burada oluşturmuştur. Adanalıların gurur duyacağı sözleri Büyük Önder 1923 yılında 'Bende bu vakayiin ilk hissi teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur." açıklamasını yapmıştır.


Adana Yemekleri

Adana denilince aklımıza ilk gelen şey şüphesiz Kebaptır. Lezzetli ve Dünya tescilli olan yurt dışından gelen turistlere  tavsiye edilen ilk yemeklerden biridir kebap. Her lezzet yerinde yenmesi gerektiği gibi Kebabı da Adana da yemek gerekir. Şehre ilk geldiğinizde yediğiniz kebabın daha önce yediğiniz kebaplardan farklı olduğunu hem lezzet hem de yanında getirilen ikramlarla buna şahit olacaksınız.

Google da en çok araştırılan Adana da Altın kadar değerli olan Düğünden sonra gelinle damadın yemeğe gittiği  Şırdan Şehrin en çok sevilen yemeğidir. Dış görünüşüyle dikkati çeken yemek 1 tane yedikten sonra bir daha isteyebileceğiniz bir lezzettir. Önemli olan dış görünüş değil iç görünüştür denilen yemeğin adıdır Şırdan. Ayrıca analıkızlı, içli köfte, sarımsaklı köfte, bici bici gibi birçok yöresel yemekleriyle sizleri beklemektedir. 


Adana’nın Gezilecek Yerler

Yerli ve Yabancı turistlere ev sahipliği yapan Adana’yı mutlaka gezi noktalarınızdan birine eklemelisiniz. Coğrafi Konumundan ve Tarihi bakımından zengin olan kent ziyaretçilere görsel ve kültürel ziyafet sunmaktadır.

  • Seyhan Nehri Ve Sabancı Cami

Seyhan Nehri şehrin tam ortasında yer almakta nehrin tam kenarında Sabancı Merkez Cami bütün ihtişamıyla durmaktadır. Merkez de yer alan Merkez Park Türkiye'nin en büyük parklarından biridir. İçinde Bulunan küçük bir trenle parkın her tarafını gezme imkânına sahip olup görsel olarak ziyaretçilerine güzel bir vakit yaşatmaktadır.

  • Sevgi Adası

Seyhan Barajının oluşturduğu adaya Sevgi Adası ismi verilmiştir. Küçük teknelerle ulaşabileceğiniz bu yer Adana merkezde yer almaktadır. Kalpli ışıklandırma ile süslü olan bu ada sevgililerin uğrak yerlerinden biridir.

  • Vardar Alman Köprüsü

Adana'nın Karaisalı ilçesinde bulunan köprü büyüleyici doğasıyla ziyaretçilerini selamlıyor. Muhteşem bir yapıya ve müthiş bir doğanın içinde bulunan köprüde tren rayları bulunmakta ve aktif olarak tren yolculuğu gerçekleştirilmektedir. Köprünün yapımında bulunan 21 işci ve 1 Alman mühendisin esrarengiz ölümü birçok yerli ve yabancı filmin konusu olmuştur.

Ulaşım 

Coğrafi konumu ve 6.büyük şehri olma özelliği ile birçok yerli yabancı turistin uğrak noktası olan Adana ya birçok ulaşım aracılığıyla kolaylıkla şehri ziyaret edebilirsiniz. Kara yolu olarak birçok giriş noktası bulunmaktadır. Ülkenin her ilinden otobüs taşımacılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yolculukta Adana il sınırlarına girdiğiniz andan itibaren yolda muhteşem manzaralar sizi bekliyor olacak. 

Şehir merkezinde bulunan Tren Garına keyifli tren yolculuğuyla ulaşım sağlanmanızda mümkündür. Eski yapısının bozmayan tren garı Atatürk'ün Adana ziyaretinde tren garından geliş anın çekildiği fotoğraf arşivlerde yer almaktadır. Konfor ve zaman bakımından en yaygın ulaşım aracı olan hava yolculuğu ile de şehri ziyaret etmeniz mümkündür. Bulunduğu semtin adını alan Adana Şakirpaşa havalimanı  iç ve dış hatlardan yerli yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.


Adana Araç Kiralama

Bu eşsiz güzellikteki yerleri gezmenizin en kısa yolu Araç kiralamaktır. Bir sınırlandırma olmadan istediğiniz yerlerde istediğiniz zaman vakit geçirebilirsiniz. Adana ziyaretiniz daha kolay ve daha rahat bir şekilde keyif alarak gerçekleştirmiş olacaksınız. Firmamız bu alanda en profesyonel hizmeti sizlere sunmaktadır. Alanın da en iyisi olan firmamız keyifli Adana gezisi için her zaman hizmetinizdedir.

Adana Şakirpaşa Havalimanı (ADA) Kiralık Araçlar

Son model ve bakımlı, kasko güvenceli kiralık araçları Adana Şakirpaşa Havalimanı (ADA) lokasyonunda www.carwingo.com.tr güvencesiyle sizlerle, Adana Şakirpaşa Havalimanı (ADA) araç kiralama hizmetlerinde vazgeçilmez adres www.carwingo.com.tr

Blog

Adana Şakirpaşa Havalimanı (ADA)
Adana Şakirpaşa Havalimanı (ADA)
4,0
Şakirpaşa Havalimanı (ADA)
Whatsapp Telefon