Şanlıurfa Şehir Merkezi

ŞANLIURFA HAKKINDA


Şanlıurfa tarihi mirası ile yüzyıllardan bu yana çeşitli toplumlara ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’nin en kalabalık 8. şehri olma özelliği taşıyan Şanlıurfa, peygamber şehri ve kutsal şehir gibi tanımlamalar ile de anılmaktadır. Şanlıurfa, tarihi güzelliklerinin yanında yemekleri ile meşhurdur. Özellikle çiğ köfte ve kebabı Urfa’nın vazgeçilmezleri arasındadır. Hemen hemen her mevsim on binlerce kişiye ev sahipliği yapan Urfa’da gelen misafirlerin istedikleri yerlere kolayca gidebilmeleri için Şanlıurfa Havalimanı Araç Kiralama hizmeti ön plana çıkıyor. Balıklıgöl

Balıklıgöl, Şanlıurfa'nın en önemli simgelerinden birisidir. Şanlıurfa’nın şehir merkezinde yer alan Balıklıgöl’ün hikayesi Babil Hükümdarı Nemrut ile Hz. İbrahim arasında yaşanan olaylara dayanmaktadır. Nemrut, putperestliğe düşmanlığı ve müslüman olduğu için Hz. İbrahim’i ateşe atar. Bunun sonunda ateşin göle, ateşteki odunların da balığa dönüştüğü rivayet edilir.

Bazda Mağaraları

Urfa’nın Harran ilçesinde bulunan Bazda Mağaraları’nın Roma İmparatorluğu tarafından inşa edildiği düşünülüyor. Bozdağ Mağaraları, Elbadze gibi isimlerle de anılan mağaranın en önemli güzelliği taş ocağıdır. Kayalara yazılan Arapça hitabelere göre bu taş ocağını “Abdurrahman el-Hakkâri", "Muhammet İbn-i Bakır", "Muhammed el-'Uzzar" gibi isimlerin yönettiği anlaşılıyor.

Halfeti

Halfeti, Şanlıurfa’nın batısında yer alan bir ilçedir. Tarihi M.Ö. 855 yılına dayanan Halfeti’nin ilk kurulduğunda “Şitamrat” adını almıştır. Halfeti, Hitit, Asur, Pers gibi medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. Ardından, Süryaniler, Roma İmparatorluğu ve Bizanslılar da burada yaşamıştır. Birecik Barajı’nın yapılması ile beraber şehrin büyük çoğunluğu sular altında kalmıştır. Bu yüzden orada yaşayan halk, 15 km uzaklıktaki başka bir yerleşim yerine taşınmıştır.


Urfa Kebabı


Kebap denilince akla ilk gelenlerden biri de Urfa Kebabıdır. Yörenin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Urfa Kebabı, zırhta çekilmiş kıyma ile yapılır. Şanlıurfa Havalimanı Araç Kiralama hizmetinden yararlandıktan sonra Cevahir Han ve Ciğerci Yusuf’da bu lezzeti tadabilirsiniz.


Çiğ Köfte


Çiğ köfte denilince akla ilk Şanlıurfa gelmektedir. Bulgur, kıyılmış et, isot, salça gibi malzemelerden yapılan çiğ köfte, Urfa’nın incilerinden biridir. Sizde Carwingo araç kiralama ile çiğ köftenin tadına varabilirsiniz.


Şanlıurfa Kahvaltıları


Urfa, kebabı ve çiğ köftesi ile olduğu kadar kahvaltısı ile de meşhurdur. Kahvaltılarda peynir, zeytin ve yağ gibi lezzetlerin yanı sıra ciğer tüketimi oldukça yaygındır. Buradaki insanlar sabahın erken saatlerinde ciğer yemek için lokantalara akın ederler. Ciğer dışında bir diğer yöresel lezzet tiritte kahvaltı saatlerinde sıkça tüketilir. 

Şanlıurfa Şehir Merkezi Kiralık Araçlar

Son model ve bakımlı, kasko güvenceli kiralık araçları Şanlıurfa Şehir Merkezi lokasyonunda www.carwingo.com.tr güvencesiyle sizlerle, Şanlıurfa Şehir Merkezi araç kiralama hizmetlerinde vazgeçilmez adres www.carwingo.com.tr

Blog

Şanlıurfa Şehir Merkezi
Şanlıurfa Şehir Merkezi
5,0
Whatsapp Telefon