Adıyaman Havalimanı (ADF)Adıyaman’da Bir Gün
Adıyaman, 1954 yılından itibaren bağımsız bir il haline gelen anlamı Güzel Vadi olan doğunun en güzel şehirleri arasında yer alır. Eski dönemlere ait yaşanmışlıkları görebileceğiniz bu şehirde her yapıt çok nadide ve göz alıcıdır.  Özellikle Nemrut Dağı, Adıyaman’ı özel kılan tarihi eserler arasında yer almaktadır. Dağın eteklerinde yer alan Nemrut Dağı’na ulaşım aracınız ile olmak zorundadır. Aksi halde ulaşmanız epey zaman alacaktır. Adıyaman’a gitmeden önce neler yapacağınıza karar vermeniz dolu dolu zaman geçirmeniz hususunda avantaj sağlayacaktır. Adıyaman’ın nesi meşhur, tarihi mekânları nerelerdir, nerelerde kalınır veya gece hayatı nasıldır diye merak ediyorsanız tüm soruların cevabını almak için yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Kahvaltı Durağımız

Sabahın ilk saatlerinde Adıyaman’da gezmeye başlamadan önce sıkı bir kahvaltı yapmak istiyorsanız Saray Kahvaltı Sofrası’nı tercih etmeniz gerekecektir. Yöreye ait gözleme, bazlama ve çılbır ile doyumsuz bir kahvaltı yapabilirsiniz. Güne güzel başlayıp kendinizi zinde hissetmek için bu mekân alternatifleriniz arasında mutlaka olmalıdır. 

Adıyaman’ın Tarihi Mekânları


Doğu kültüründe birçok medeniyetin yaşadığını hemen hemen herkes biliyor. Dolayısıyla eski medeniyetlere ait birçok yapıtlara doğu illerinde daha çok rastlarsınız. Nemrut Dağı’nda bulunan Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü bu mekânı daha gizemli bir hale dönüştürmektedir. Aynı zamanda Nemrut Dağı’nda bulunan Tümülüs oldukça dikkat çekicidir. Kırma taşların birikmesi ile meydana gelmiş bu yapıtın yüksekliği 50 metre, çapı ise 150 metredir. Tüm bu güzellikleri görebilmek için belli bir noktadan sonra yürümeniz gerektiğini unutmamalısınız. Güneşin doğuşunun ve batışının güzelliğine şahit olmak isterseniz mutlaka yanınıza kalın giysiler almalısınız. UNESCO tarafından dünyanın 8.harikası seçilmiş bu güzel eserler her yıl yüzlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.Nemrut Dağı’ndan sonra geçmişi oldukça ilginç olan Cendere Köprüsü’ne geçebilirsiniz. Dikkatinizi çekecek bu köprüde 3 adet sütun bulunmaktadır. Her sütün bir aile bireyini temsil etmektedir. Cendere Köprüsü Roma döneminde Roma Lejyonu Septimius Severus tarafından ailesi için yapılmıştır. 4 adet sütunun her biri bir aile bireyi düşünülerek yapılmıştır. Kendisi, eşi ve iki erkek çocuğunu simgeleyen bu köprüde yer alan sütunların bir adedi taht kavgaları sebebiyle yıktırılmıştır. Halen kullanılmakta olan Cendere Köprüsü’nün altından Cendere çayı akmaktadır.  Tarihi kokunun ve temiz havanın sarhoşluğunu üzerinizden atmak için kısa bir mola.

Farklı Lezzetler Keşfetme ZamanıAdıyaman bulunduğu coğrafi konumu gereği et yiyeceklerinin daha ön planda olduğu bir şehirdir. Bu yüzden birçok restoran et ağırlıklı menüler sunmaktadır. Hayatınızda daha önce tatmadığınız, tattıktan sonra da lezzetini unutmayacağınız birçok yemek seçeneği karşınızda. 
Nemrut Dağı ile Adıyaman merkezin mesafesi oldukça fazla olduğu için tercihinizi civar restoranlardan yana kullanabilirsiniz. Hem dinleneceğiniz hem de karnınızı doyuracağınız Hilton Garden Inn Adıyaman en güzel alternatifler arasında yer almaktadır. Açık büfesinin yanı sıra yöreye ait lezzetleri de bulabileceğiniz bu mekân öğle yemeğiniz için çok iyi bir seçenektir. Tertemiz mekânda en çok tercih edilen Adıyaman tavası, Adıyaman Hitabı ve Şıllık tatlısı yiyebileceğiniz yemekler arasındadır. 

Gezmeye DevamYorgunluğunuzu atıp tekrar enerji topladıktan sonra Perre Antik Kenti üçüncü durağınız olmalıdır. Her yıl turistlerin yoğun ilgi ile karşıladığı, 200’ün üzerinde kaya mezarının bulunduğu ve Roma Çeşmesinin de yer aldığı bir tarihi yerleşim yeridir. Turuş Kaya Mezarları da gezmeniz gereken tarihi mekânlar arasındadır. Roma Dönemine ait bu mezarlar zeminden aşağı doğru oyularak yapılmıştır. Mezara girerken 10-13 merdiven inmeniz gerekir. İnerken de mezarların kapı ve duvar girişlerinde çeşitli figürler görebilirsiniz. 

Güzel Bir Akşam Yemeği


Adıyaman merkezde bulunan Paşa Konağı Restoran oldukça kalabalık bir mekân olmasına rağmen siparişleriniz kısa sürede masanızda yer alıyor. Evinizdeymişsiniz gibi kendinizi rahat hissedeceğiniz restoranda özellikle kebap çeşitleri daha ön plandadır. Yemeğinizi yedikten sonra Şıllık tatlısı yemenizi mutlaka öneririm. 

Adıyaman’da GeceAdıyaman’ın en güzel ve en temiz konaklama mekânı şüphesiz White Star Hotel. Adıyaman’da konaklayacağınız birden fazla seçeneğinizin olmasının yanı sıra White Star Hotel beklentilerinizi karşılayacak hizmet kalitesine de sahiptir. Adıyaman’ın birçok farklı noktasına yakın olması tercih etmeniz için de yeterli bir sebeptir. Aynı zamanda gece geç saatlere kadar eğlenebileceğiniz bar hizmeti de hotelde mevcuttur. 


Adıyaman Havalimanı Araç Kiralama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Adıyaman, önemli turizm merkezlerinin başında geliyor. Birçok dış devletten gelen turistlerin de ilgi odağı haline gelen Adıyaman yemek turizmi için de önemli bir yere sahip. Her mevsim birçok misafir ağırlayan Adıyaman’da ihtiyaç dahilinde kiralık araç ofisleri de bulunuyor. Adıyaman’da gezmek için gelen kişiler genellikle daha konforlu olması açısından araç kiralamayı tercih ediyorlar. Adıyaman güzelliklerini keşfetmek için en güzel arabaları kiralayabilir, gün içerisinde birçok yeri ziyaret edebilirsiniz.

Adıyaman’ın gezmekle bitmeyen güzelliklerinden maksimum düzeyde yararlanmak ve Adıyaman sokaklarında gezintiye çıkmak için araba kiralayabilirsiniz. Ucuz fiyatlara kiralayacağınız araba fiyatları 200-500 TL arasında değişiyor. Özellikle kültür gezisine çıktıysanız Adıyaman’da ziyaret edeceğiniz çok fazla yer olacaktır. Bu yerlere daha kolay ulaşmak ve çoğu kişinin fark etmediği şehir içi detayları fark etmek kiralık arabanızla kolaylaşır. Araç kiralamak için şehir içindeki kiralık araç ofislerinden hizmet alabilir, çevre illeri de arabanızla ziyaret edebilirsiniz.

Adıyaman’ın doğal güzelliklerini, kültürel yapılarını, tarihi mekanlarını daha rahat ziyaret edebilmek ve görülmesi gereken yerlere kolayca ulaşabilmek için gerekli olan tek şey araç kiralamaktır. Kiralayacağınız araç sayesinde Adıyaman sokaklarında gezebilir, keşfedilmemiş yerleri keşfedebilirsiniz. Şehrin lezzetli restoranlarına ulaşım için de yine aracınız konfor sağlar. Kiralık araç fiyatlarına bakıldığında 200-500 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Kiralık araç bulabilmek için şehir içindeki kiralık araç ofislerini ziyaret edebilir veya internet üzerinden de aracınızı kiralayabilirsiniz.

Adıyaman’da tarihi, kültürel alanların yanında doğal güzellikler de çok fazladır. Adıyaman’a gelen kişilerin uğramadan gitmemesi gereken yerleri saymak gerekirse bunlar Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Pirin Oren Yeri, Saffan Bin Muattal Türbesi, Su Gözü, Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı, Adıyaman Müzesi, Sofraz Ören Yeri, Adıyaman Ulu Camı ve Abuzer Gaffari Türbesi’dir. Adıyaman’ının simgesi haline gelen Zeynel Abidin Türbesi ve Keleş Konağı da turistler tarafından ziyaret edilen yerlerin başında geliyor.

Adıyaman’a yolunuz düştüğünde veya bir gezi turu planlıyorsanız ekonomik fiyatlarla araç kiralayabilirsiniz. Özellikle kültür gezileri, lezzet geziler için kiralayacağınız araba sayesinde birçok mekân görebilir, farklı kültürleri keşfedebilirsiniz. Adıyaman, bünyesinde birçok tarihi mekân, kültürel alan barındıran bir şehirdir. Burada daha fazla yer gezmek ve daha konforlu bir tatil yapmak için kiralayacağınız arabalar ortalama 200-500 TL arasında değişen bir fiyat aralığına sahiptir. Adıyaman’a yolunuz düşerse kiralık araç ofislerinden faydalanabilirsiniz.

Güneydoğu’nun incisi olarak bilinen Adıyaman, lezzetleriyle de turistlerin ilgisini çekiyor. En lezzetli mekanlardan biri olan İskender 85 Et Lokantası, tur firmaları tarafından da çok fazla ziyaret edilen bir yemek mekânı özelliğini taşıyor. Gidenlerin tam puan verdiği yer kahvaltı, öğle ve akşam yemeği hizmeti veriyor. Özellikle dövmeç ve tandır kebaplarının çok meşhur olduğu söyleniyor. Bir sonraki adresiniz ise Kebapçı Beko olmalıdır. Adıyaman’a gelen herkesin ilk gittiği yerlerden biri olan bu mekânda et şiş, tavuk şiş ve kıyma kebabı gibi yemekleri bulabilirsiniz.Adıyaman Havalimanı (ADF) Kiralık Araçlar

Son model ve bakımlı, kasko güvenceli kiralık araçları Adıyaman Havalimanı (ADF) lokasyonunda www.carwingo.com.tr güvencesiyle sizlerle, Adıyaman Havalimanı (ADF) araç kiralama hizmetlerinde vazgeçilmez adres www.carwingo.com.tr

Blog

Adıyaman Havalimanı  (ADF)
Adıyaman Havalimanı (ADF)
5,0
Whatsapp Telefon